Pomimo wszystkich różnic między tymi dwoma rodzajami kina, od czasu do czasu znajduje się twórca, któremu udaje się przebyć drogę od filmów niezależnych do wysokobudżetowych. W tym zestawieniu wziąłem na tapet filmografie pięciu takich reżyserów. Warunkiem było nakręcenie co najmniej dwóch filmów wysokobudżetowych, uwzględniłem jednak również takie, które zostały już oficjalnie zapowiedziane. A jako że ludzie lubią rankingi, uszeregowałem reżyserów pod względem sukcesu (ocenionego subiektywnie), jaki osiągnęły stworzone przez nich blockbustery.
5. Taika Waititi
Nowozelandczyk znalazł się tutaj trochę na kredyt, ale jest to wyjątkowo bezpieczna pożyczka. Od początku swojej kariery pokazywał, że jak mało kto potrafi połączyć dramatyczne wątki z absurdalnym poczuciem humoru, a przy okazji jest w stanie świetnie pokierować aktorów na planie (również, a może zwłaszcza, tych nastoletnich). Zaczynał od krótkich metraży, dwukrotnie wygrywając na Berlinale, a raz za Dwa samochody, jedna noc, dostał nawet nominację do Oscara. Jego dwa pierwsze filmy pełnometrażowe nie zyskały dużej popularności poza krajem, z którego Taika (wtedy znany jeszcze pod nazwiskiem matki – Cohen) pochodzi. Natomiast kolejny, utrzymany w konwencji mockumentu o wampirach, Co robimy w ukryciu z 2014 roku, bardzo szybko zyskał status kultowego, o czym najlepiej świadczy fakt, że powstały już dwa sezony świetnego serialu o tej samej nazwie, rozwijającego motywy obecne w filmie. Po tym sukcesie Waititi dostał okazję nakręcenia trzeciej części przygód Thora w ramach MCU, w efekcie czego powstał jeden z najlepiej ocenianych blockbusterów tej dekady, Thor: Ragnarok. Wszystko wskazuje na to, że to początek długiej kariery w kinie wysokobudżetowym. W zeszłym roku nakręcił on jeden z odcinków The Mandalorian, serialu mającego miejsce w uniwersum Gwiezdnych Wojen, a już teraz mówi się aż o trzech kolejnych filmach akcji w jego wykonaniu. Na luty 2022 roku zaplanowana jest kolejna część Thora, oficjalnie potwierdzono też, że Taika po raz kolejny zagości w świecie Gwiezdnych Wojen, tym razem tworząc film pełnometrażowy (prawdopodobnie pierwotnie premiera również miała być w 2022 roku), a jakiś czas temu można było natrafić na informacje o planach zekranizowania w jego wykonaniu mangi Akira.
Na szczęście, w przeciwieństwie do innego Nowozelandczyka w tym zestawieniu, pomimo coraz większej popularności, Waititi nie rezygnuje z kręcenia skromniejszych filmów. W 2016 roku premierę miała moja ulubiona z jego produkcji, przygodowe Dzikie Łowy, a w poprzednim sezonie oscarowym bardzo głośno było o Jojo Rabbit, dzięki któremu Waititi doczekał się swojej pierwszej statuetki, za scenariusz. Już nakręcony jest też kolejny jego film, Next Goal Wins, opowiadający o reprezentacji Samoa Amerykańskiego w piłkę nożną, uznawanej za najsłabszą reprezentację narodową na świecie. I choć zazwyczaj filmy o tym sporcie nie leżą w orbicie moich zainteresowań, tak ten, dzięki dotychczasowym dokonaniom reżysera, jest w czołówce najbardziej wyczekiwanych przeze mnie dzieł.
4. Ang Lee
Chociaż droga od kręcenia romansów do kina wysokobudżetowego wydaje się bardzo długa, dla Anga Lee nie stanowiło to problemu. Zaczął od trzech filmów nakręconych w Tajwanie, skąd pochodzi, dzięki którym został dostrzeżony na Zachodzie. Pierwszym anglojęzycznym dziełem, które stworzył, a zarazem pierwszym punktem zwrotnym w jego karierze była jedna z najlepszych (a prywatnie moja ulubiona) adaptacji prozy Jane Austen, Rozważna i romantyczna, która odegrała znaczącą rolę w sezonie nagród w 1996 roku. Za drugi przełomowy moment trzeba uznać Przyczajonego Tygrysa, Ukrytego Smoka, światowy fenomen, jedyny w swoim rodzaju film o sztukach walki z lataniem nad dachami i pojedynkami prowadzonymi w zawrotnej prędkości. Do dzisiaj dzierży on rekord zarobków filmu nieanglojęzycznego w USA (a od premiery minęło już 20 lat!), a pierwsze miejsce pod względem liczby Oscarów dla Azjatyckiego filmu zajmuje ex aequo z zeszłorocznym Parasite. To właśnie Tygrysem… Lee pokazał, że potrafi nakręcić również świetne sceny akcji. Od tego momentu w jego filmografii przeplatają się filmy wysokobudżetowe z dramatami. W tej drugiej kategorii trzeba wspomnieć zwłaszcza o znanej prawdopodobnie każdemu, obsypanej nagrodami Tajemnicy Brokeback Mountain z 2005 roku. Sukcesem był również dwa lata późniejszy powrót Lee do Azji, czyli mariaż melodramatu z kinem szpiegowskim, Ostrożnie, pożądanie. Wiele łączy te obrazy i nie mówię tu tylko o fakcie, że oba wygrały Złotego Lwa w Wenecji. Zarówno jeden, jak i drugi podejmuje tematy tabu bez eksploatacji, za to z ogromną dozą empatii. Chociaż dzisiaj wydaje się to czymś normalnym, to warto pamiętać, jak diametralnie inny był odbiór filmu o parze homoseksualnej jeszcze 15 lat temu i jak duże kontrowersje wtedy wzbudzał.
W przeciwieństwie do kina niezależnego, rynku blockbusterów Lee nie podbił. Chociaż w Hulku z 2003 roku widać kilka ciekawych pomysłów, to kompletnie rozminął się on z oczekiwaniami widzów co do ekranizacji historii o tej postaci. Zbyt dużo słabo napisanych rozmów i mała ilość akcji zaowocowały mianem najnudniejszego (chociaż wciąż zdecydowanie nie najgorszego) filmu superbohaterskiego, jaki kiedykolwiek powstał. Jeszcze gorzej poszło mu z zeszłorocznym Bliźniakiem, gdzie Lee skupił się na testowaniu nowinek technologicznych (odmładzanie aktorów i wyższa liczba klatek na sekundę), ale efekt okazał się porażką pod każdym względem. Był jednak jeden film, który równoważy wspomniane porażki. Produkcja, w której reżyser z Tajwanu idealnie połączył wysoki budżet ze swoimi artystycznymi ambicjami. Mowa oczywiście o Życiu Pi, które nie tylko okazało się ogromnym sukcesem finansowym, ale też zgarnęło cztery Oscary, w tym za reżyserię. Być może tym, czego potrzebuje Ang Lee do stworzenia udanej produkcji jest dobrej jakości materiał źródłowy? Miejmy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję się o tym przekonać, bo od poprzedniego nagradzanego filmu jego autorstwa minęło już 8 lat.
3. James Gunn
Mimo że w Tromie zaczynało wielu znanych aktorów (chociażby Vincent D’Onofrio czy Samuel L. Jackson), to Gunn jest jedynym przypadkiem reżysera, który odbył podróż od tej robiącej B-klasowe filmy wytwórni do hollywoodzkich blockbusterów. Zaczynał jednak od pisania scenariuszy, między innymi do Tromea i Julii z 1997 roku, będącego odpowiedzią na film z Leonardo di Caprio. Jeśli zaakceptuje się całą wulgarno-surrealistyczną warstwę tego filmu, to trudno już na tym etapie nie dostrzec ogromnej kreatywności Gunna. Najwidoczniej bardzo docenili ją decydenci w Warner Bros., nie potrafię bowiem znaleźć innego wytłumaczenia, dla którego 5 lat później ktoś stwierdził, że scenarzysta z Tromy to idealna osoba do napisania historii do aktorskiej adaptacji przygód Scooby’ego Doo. Tak czy inaczej, w wyniku tego dziwacznego połączenia powstał obraz będący balansującym na granicy parodii komentarzem do tropów obecnych zarówno w serialach o Scoobym, jak i w całej popkulturze. Choć przy odpowiednim nastawieniu można się świetnie bawić, oglądając tę adaptację, to w ogóle nie dziwi negatywne przyjęcie, z jakim się spotkała, zwłaszcza że zdecydowanie nie jest to film, który spodoba się grupie docelowej animacji o psim detektywie, za to niektóre sceny mają całkiem duże szanse na wywołanie traumy (film kręcony był z myślą o wyższej kategorii wiekowej, którą zmieniono dopiero na etapie montażu). Mimo tego, tworzenie drugiej części powierzono tej samej parze twórców i… dostaliśmy zupełnie inny film. Co prawda wciąż kampowy, ale porzucający próby parodiowania gatunku, zastępując to dosyć klasyczną historią o tej piątce detektywów, z niewiadomych powodów ignorującą fabułę pierwszej części. Chociaż młodym odbiorcom prawdopodobnie ten film bardziej przypadnie do gustu, to różnej jakości humor i słaby trzeci akt sprawiają, że nadal jest to co najwyżej przeciętna produkcja, dużo mniej interesująca od poprzedniej części.
Po tych próbach nadszedł czas na pełnometrażowy debiut reżyserski. Robale z 2006 roku (jeśli kogoś sam tytuł zniechęca do obejrzenia, to estetyka tego filmu zdecydowanie nie przypadnie mu do gustu) to komediowy horror, który został zaskakująco dobrze przyjęty przez krytyków jak na obraz będący połączeniem konceptu rodem z filmów klasy B z bardzo dobrą obsadą i kilkunastoma milionami dolarów budżetu. Choć w momencie premiery nie zdobył dużej popularności, to w pewnych kręgach zyskał status kultowego. Podobnie sprawa ma się z jego kolejnym obrazem, dekonstruującym filmy superbohaterskie, Super. Choć można ten film uznać za parodię, to bardzo dobrze działa jego warstwa dramatyczna z wiarygodnym psychologicznie protagonistą. To właśnie tym dziełem Gunn otworzył sobie drzwi do wysokobudżetowych Hollywoodzkich produkcji, a konkretniej uniwersum Marvela. Wybrał najbardziej absurdalną grupę postaci – Strażników Galaktyki, w której są między innymi gadający szop i humanoidalne drzewo, i zrobił z tego film, który do dzisiaj wielu uznaje za najlepszy w MCU (a w tym świecie powstało już ponad 20 produkcji). Podobnym sukcesem okazał się sequel działający wedle stałych prawideł Hollywood: zrobić to samo, co w pierwszej części, tylko bardziej i więcej. Co prawda liczba obecnych w filmie żartów w zestawieniu z zawartością fabuły dla niektórych była zbyt duża, ale ogólnie rzecz biorąc, przyjęcie było bardzo ciepłe. Po chwilowych problemach związanych z jego kontrowersyjnymi tweetami z początku obecnej dekady, Gunnowi udało się wrócić do łask Disneya i w przyszłym roku mieliśmy (prawdopodobnie zostaną przesunięte) zobaczyć kolejne dwa blockbustery wyreżyserowane przez niego: trzecią część Strażników Galaktyki i The Suicide Squad, czyli kolejny film o grupie postaci z absurdalnymi cechami, tym razem dla DC, konkurencyjnego uniwersum filmowego. Można nie przepadać za niektórymi jego filmami, ale nie da mu się odmówić kreatywności i myślenia poza schematami.
2. Sam Raimi
Co prawda umieszczam go na miejscu drugim, być może jednak bez Raimiego zwycięzca tego rankingu nie zrobiłby tak dużej kariery, ten bowiem otwarcie się nim inspirował. W największym stopniu serią Martwe Zło, którą Amerykanin zaczął tworzyć już jako 22-latek. Pierwszy film był produkcją praktycznie amatorską, gdzie działy się rzeczy nie do pomyślenia na profesjonalnym planie filmowym – podczas kręcenia aktorzy ponosili przeróżne drobne obrażenia, nie mieli dostępu do prysznica, a w końcowej fazie zdjęć kawałek po kawałku palili scenografię, żeby się ogrzać. Jakimś cudem jednak film ten nie tylko zdobył dużą popularność jak na swój mikroskopijny budżet, ale też Bruce Campbell, protagonista (a zarazem jedyny dobry aktor) pierwszej części, zdecydował się wystąpić w kolejnym podejściu do serii. Celowo unikam słowa „kontynuacja”, bo pomimo dwójki w tytule, Martwe Zło 2 z 1987 roku jest raczej rebootem o 6 lat starszego obrazu. Trochę większy budżet oraz zdobyte doświadczenie pozwoliły Raimiemu na stworzenie dzieła, w którym jego styl jest wyraźnie widoczny – pełno w nim absurdalnych pomysłów i charakterystycznego dla serii połączenia makabry ze slapstickiem. W trzecim filmie twórcy poszli jednak w zupełnie innym kierunku, co pokazuje nawet tytuł: Armia Ciemności. Protagonista i antagonista pozostali ci sami, nie brakuje też groteski, lecz fabuła w ogóle nie przypomina wcześniejszych części. Akcja została przeniesiona do średniowiecza, a film zakończyła bardzo dobrze zrealizowana sekwencja oblężenia zamku przez kościotrupy. Część fanów poprzednich części była oczywiście rozczarowana, ale na tle sequeli innych horrorowych serii, Armia Ciemności to wciąż bardzo udana produkcja, choć przez niskie wpływy z biletów kolejnej części nie nakręcono.
Na tym etapie Raimi miał już otwarte drzwi do innego typu kina. Jeszcze przed trzecią odsłoną Martwego Zła, w 1990 roku, wyreżyserował swój pierwszy film superbohaterski o napisanym na potrzeby tej produkcji Człowieku Ciemności. Choć dzisiaj mało kto o nim pamięta, to w roku jego powstania, gdy superbohaterowie w kinie kojarzyli się jedynie z Batmanem i Supermanem, obraz z Liamem Neesonem w roli głównej został doceniony zarówno przez krytyków, jak i szeroką widownię. Pod koniec poprzedniego tysiąclecia próbował swoich sił w przeróżnych gatunkach: zrobił western Szybcy i martwi oraz melodramat Gra o Miłość, odbiór był jednak mieszany. Dużo lepiej (niemała w tym zasługa scenariusza, który przenosił na ekran) wypadł za to dramat z elementami kryminału Prosty Plan, doceniony w sezonie nagród w 1999 roku. Choć osobiście nie przepadam za jego zakończeniem, to nadal ta produkcja o ludziach wpadających w sytuacje wymagające trudnych pod względem moralnym wyborów jest warta polecenia, szczególnie że ani w roku premiery, ani później nie zdobyła większej popularności.
Przełom w karierze Raimiego przyszedł oczywiście wraz z nowym millenium, gdy dostał okazję wyreżyserowania filmu (a ostatecznie całej trylogii) o Spider-Manie. To właśnie twórca Martwego Zła zapoczątkował współczesną modę na podgatunek superhero, bo chociaż w tym samym czasie wychodzili X-men Briana Singera, to popularność przygód Człowieka-Pająka była nieporównywalnie większa. Dzisiaj te produkcje mogą niektórych odstraszyć kiczem, przestarzałymi efektami specjalnymi (szczególnie pierwsza część nie wygląda pod tym kątem dobrze) i Tobey’m Maguire’em w nieadekwatnym do grania tej postaci wieku, w czasach gdy wychodziły, odniosły jednak ogromny sukces (w latach ich premier były w pierwszej trójce najpopularniejszych dzieł na świecie), a dwie pierwsze części nadal cieszą się dużą sympatią. Plany Raimiego oraz wytwórni na trzeci film były niestety zupełnie inne, przez co ostatnia część, pomimo wielu dobrych elementów, wypada gorzej od swoich poprzedników – postaci jest zbyt dużo, ich wątki nie mają wystarczająco dużo czasu, żeby odpowiednio wybrzmieć, a i sam Peter Parker nie jest napisany tak dobrze, jak w poprzednich częściach, szczególnie gdy wchodzi w karykaturalnie przedstawiony okres bycia emo.
Po Spider-Manach nadeszła pora na powrót do korzeni. Pomimo kilkunastu lat przerwy Raimi nie zapomniał jak tworzyć horrory, co udowodnił klimatycznymi Wrotami do piekieł. Duża dawka typowego dla tego reżysera czarnego humoru, działające jump scare’y i postacie, do których łatwo się przywiązać złożyły się na sukces krytyczny tego dzieła, choć pod względem finansowym ledwo udało mu się wyjść na zero. Podobnie w box offisie poradził sobie Oz: Wielki i Potężny z 2013 roku, kolejny blockbuster od Raimiego. Choć wizualna strona tego filmu zachwyca, to scenariusz nie dorównuje jej kroku. Jednowymiarowe postacie i fabuła, która bardzo długo nie jest w stanie zaangażować widza, zaprzepaszczają potencjał, który tkwił w tej produkcji, choć dzięki udanemu trzeciemu aktowi nadal nie jest to zły wybór na familijny seans. Wydawało się, że na Ozie filmografia Raimiego jako reżysera się zakończy. Po tym obrazie zajął się produkowaniem filmów, w tym chociażby remake’u Martwego Zła, oraz serialu będącego sequelem oryginalnej serii, Ash kontra Martwe Zło (dla którego zrobił wyjątek i wyreżyserował jeden z odcinków). Nieoczekiwanie jednak w tym roku dostaliśmy informację, że zastąpi on Scotta Derricksona na stołku reżysera jednego z nadchodzących filmów MCU, Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Pomimo dłuższej przerwy w kręceniu filmów, trudno się nie zgodzić, że Raimi do opowiadania o tej postaci pasuje idealnie.
1. Peter Jackson
Osoby znające najpopularniejszego nowozelandzkiego reżysera tylko z jego późniejszych dzieł fantasy, mogą przeżyć szok, jeśli kiedyś postanowią sprawdzić, od czego zaczynał. Jego pierwszymi filmami były bowiem horrory i to dosyć szczególne. Pierwszym z nich był Zły smak, dużo większą popularność zyskała jednak Martwica mózgu z 1992 roku i – ponownie – jeśli kogoś odstrasza już sam tytuł, to zdecydowanie nie powinien myśleć o oglądaniu. Nie bez powodu hasło reklamowe tej produkcji brzmiało „dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach i jeszcze mocniejszych żołądkach”. W większości krajów do kin i na nośniki trafił po wycięciu części materiału: oryginał trwa 104 minuty, najpopularniejsza wersja ma 97 minut, a w niektórych miejscach do emisji dopuszczono tylko nieco ponad 80 minut. Choć mnie elementy gore zazwyczaj nie przeszkadzają, to tutaj moja tolerancja na tego typu sceny wielokrotnie była poddana próbie. Nie ostrzegałbym jednak, gdyby nie był to film wart obejrzenia (oczywiście jeśli ktoś do tej pory nie stwierdził, że to nie jest najlepszy pomysł). To bardzo oryginalna wariacja na temat zombie (a raczej istot zombiepodobnych) z całą masą pomysłowych i bardzo dobrze zrealizowanych scen jak na tak niski budżet (już na tym etapie swojej kariery Jackson współpracował z firmą od efektów specjalnych, Weta Workshop, która dzięki jego późniejszym filmom stała się jedną z największych w tej branży). Nieprzypadkowo jest to kolejny z filmów, co do którego muszę użyć epitetu „kultowy”. 4 lata później Jackson zrobił swój pierwszy film w USA, a zarazem kolejny horror, Przerażaczy – dużo grzeczniejszy od Martwicy, niemalże familijny. Choć okazał się klapą pod względem finansowym, to wciąż jest to całkiem przyjemny obraz ze świetnymi jak na tamte czasy efektami specjalnymi, ale dużo tracący przez wady scenariusza. Zarazem okazał się on pożegnaniem Nowozelandczyka (przynajmniej jak do tej pory) z gatunkiem, od którego zaczynał.
Co było dalej, chyba wszyscy wiedzą. Władcy Pierścieni, wychodzącego w latach 2001-2003, nikomu nie trzeba przedstawiać. Ogromny sukces pod każdym względem: setki milionów dolarów netto zarobione na każdym z trzech filmów (aż trudno uwierzyć, ale te do dzisiaj świetnie wyglądające produkcje miały budżety poniżej 100 milionów dolarów!), ponad 90% pozytywnych recenzji od krytyków i aż siedemnaście Oscarów, w tym dla najlepszego filmu za Powrót Króla, a przy okazji najlepsza możliwa promocja Nowej Zelandii. Trudno znaleźć osobę, która nie widziałaby choć fragmentu którejkolwiek części. Dziewięć lat później podjęto próbę zekranizowania wcześniejszej książki J.R.R. Tolkiena, czyli oczywiście Hobbita i choć początkowo z projektem łączony był Guillermo Del Toro, to ostatecznie zdecydowano się na najbezpieczniejszy wybór z możliwych i po raz kolejny postawiono na Jacksona. Oczekiwania były ogromne, jednak efekt zawiódł wielu fanów. Chociaż sam uważam dwie pierwsze części za przyzwoite blockbustery, to nie da się ukryć, że do poziomu Władcy nie są nawet blisko. Powodów porażki można znaleźć wiele i nie za wszystkie należy winić Nowozelandczyka. Zdecydowanie niepotrzebnie studio naciskało na zrobienie trylogii z krótkiej książki przeznaczonej głównie dla dzieci. Złym pomysłem było też nadmierne zaufanie do CGI (przez co ucierpiała zwłaszcza ostatnia Bitwa Pięciu Armii), które bardzo szybko się zestarzało, dzisiaj bowiem strona wizualna Hobbitów prezentuje się dużo gorzej niż starszy o dekadę Władca. Zawiodło też tworzenie postaci – jedyny jakkolwiek napisany krasnolud miał fatalny wątek, a pozostali byli praktycznie nieodróżnialni, pomimo że było dużo więcej czasu na ich rozwinięcie niż w książce. Mimo wszystko, głównie dzięki popularności samej marki, filmy te przyniosły wytwórni duże pieniądze.
W przerwie pomiędzy dwiema trylogiami Jackson oczywiście nie zrezygnował z kariery reżyserskiej i stworzył dwie produkcje niezwiązane z książkami Tolkiena. Pierwszą był wierny remake King Konga, który – pomimo realizacji stojącej na najwyższym poziomie i poprawionej relacji Konga z Ann – nadaje się głównie dla osób, które oryginał z 1933 roku kochają tak samo, jak reżyser Władcy Pierścieni (nawet wyspa z pierwszej sceny Martwicy Mózgu nazwana została Wyspą Czaszek). Innych ogromny metraż nowej wersji – 3 godziny i 7 minut – prawdopodobnie odstraszy od seansu lub też, prędzej czy później, po prostu zmęczy. Po wielkim gorylu nadszedł czas na zdecydowanie najgorszy film Jacksona, czyli Nostalgię Anioła (nie mylić z Niebiańskimi Istotami, jego piętnaście lat wcześniejszym dramacie, za który został nagrodzony Srebrnym Lwem). To najbardziej niespójna tonalnie produkcja, jaką widziałem, a, co gorsza, w zestawieniu z chaotycznym scenariuszem i okropną symboliką okazuje się to najmniejszym z problemów. Nawet świetny Stanley Tucci i kilka dobrych, trzymających w napięciu scen z jego udziałem nie daje rady wywindować całokształtu do przynajmniej przeciętnego poziomu. To od tego filmu zaczął się gorszy okres Jacksona, ciągnący się później przez wspomniane Hobbity, dwa lata temu pojawił się jednak promyk nadziei w postaci dokumentalnego I młodzi pozostaną, chyba najlepszego filmu o II wojnie światowej ostatnich kilku lat, w którym Jackson zebrał oryginalne nagrania z lat 1939-1945, a następnie je odrestaurował i zestawił z relacjami weteranów tej wojny. Najwyraźniej spodobała mu się ta forma, bo jeszcze w tym roku do kin powinien trafić dokument o The Beatles. O powrocie do kina wysokobudżetowego na razie nie słychać.
Dyskusja