Coraz bliżej święta i nie ma co się oszukiwać, że miesiąc ten pod względem premier należeć będzie przede wszystkim do Disneya i ostatniej części sagi o niejakiej rodzinie Skywalkerów. Nie znaczy to jednak, że zabraknie innych, ważnych premier – mimo dość niewielkiej ilości filmów wchodzącym na ekrany polskich kin w grudniu, znalazło się wśród nich kilka obowiązkowych seansów, na które śledzący zagraniczne festiwale widzowie czekają już od dobrych kilku miesięcy. Przedstawiam wybór najciekawszych premier w kinach studyjnych w grudniu 2019.
Młody Ahmed / Le jeune Ahmed
PREMIERA: 6 grudnia 2019
Najnowszy film braci Dardenne (Dwa dni, jedna noc; Rosetta) za który obaj zdobyli Złotą Palmę za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes. Fabuła koncentruje się na 13-letnim, zdolnym belgijskim chłopaku, który odrzuca kontakt z rówieśnikami na rzecz studiowania Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Rosnąca w Ahmedzie fascynacja dżihadem prowadzi do umieszczenia go w środku resocjalizacyjnym, gdzie opiekunowie próbują przywrócić go na „właściwe tory”. Film jest ekranowym debiutem dla odtwórcy głównej roli – młodego Idira Bena Addiego. Młodego Ahmeda dystrybuuje Aurora Films. Film zanotował swoją polską premierę podczas tegorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty.
Słodziak / Honey Boy
PREMIERA: 6 grudnia 2019
Passion project Shia’i LeBeoufa, który wraz z pomocą zaprzyjaźnionej reżyserki Almy Har’el zdecydował się przenieść na wielki ekran swoje własne wspomnienia z dzieciństwa, a konkretniej – z okresu jeszcze zanim został uznanym aktorem kina niezależnego (zapadające w pamięć role w American Honey czy w Borg/McEnroe). Rzeczywistość towarzysząca dorastaniu młodego słodziaka nie należała do kolorowych m.in. przez ojca alkoholika (w którego to wciela się sam Shia!), stale żerującego na kwitnącej sławie syna. Honey Boy eksploruje życie młodego LeBeoufa i w terapeutyczny sposób przenosi nas do okresu wstydu związanego z kształtowaniem się młodej psychiki, który większość z nas najchętniej wymazałaby z pamięci. Dystrybucja: United International Polska.
https://www.youtube.com/watch?v=VkYIabaMaSw
Exit / Ek-si-teu
PREMIERA: 6 grudnia 2019
Thriller z Korei Południowej. Exit opowiada historię typowego, życiowego nieudacznika – młodego mężczyzny imieniem Yong-nam, który wciąż nie wyprowadził się od swoich rodziców i zmaga się z poszukiwaniem pracy. W dniu 70. urodzin swojej matki Yong-nam organizuje przyjęcie w Dream Garden, gdzie pracuje jego dawna nieodwzajemniona sympatia – odnosząca liczne sukcesy zawodowe Eui-Joo. Niespodziewanie, tajemniczy mężczyzna rozpyla trujący gaz w okolicznej dzielnicy Seulu, co zmusza Yong-Sama i Eui do współpracy w celu zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i bezpiecznej ucieczki ze strefy zagrożenia. Film jest pełnometrażowym debiutem Sang-guena Lee. Dystrybuuje Mayfly.
Nadzwyczajni / Hors normes
PREMIERA: 6 grudnia 2019
Komedia francuska z wielkim sercem. Bruno i Malik to najlepsi przyjaciele, którzy mimo wielu dzielących ich różnic, od lat związani są z jednym celem – działaniem na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, pomagając im odnaleźć się w społeczeństwie. Nie wszystkie jednak stosowane przez nich metody przypadają do gustu przedstawicielom opieki społecznej, która bierze pod lupę ich działalność i grozi zamknięciem ośrodków. Przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. W rolach głównych Vincent Cassel oraz Reda Kateb. Reżyseruje duet: Oliver Nakache i Eric Toledano, odpowiedzialni za Nietykalnych. Dystrybucja: Kino Świat.
Serce do walki
PREMIERA: 13 grudnia 2019
Utalentowany sportowiec, Piotrek, kierowany traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa, zaczyna brać udział w nielegalnych walkach. Pewnego dnia jego życie jednak obraca się o 180 stopni. Poznaje niezwykłą dziewczynę i otrzymuje propozycję nie do odrzucenia; tylko wiara we własne siły i wsparcie bliskich mogą jednak zagwarantować spełnienie marzeń. Reżyseruje Kacper Anuszewski, aktor serialowy znany głównie z… występów gościnnych, którego jest to pierwsze zetknięcie z reżyserią pełnego metrażu. W obsadzie m.in.: Łukasz Wabnic, Marcin Zarzeczny, Marek Siudym, Ewa Kasprzyk i Grzegorz Kowalczyk. Dystrybuuje Kino Świat.
Kraina miodu / Honeyland
PREMIERA: 20 grudnia 2019
Film dokumentalny prosto z Macedonii. Tamara Kotevska i Ljubomir Stefanov przedstawiają życie 50-letniej Hatidze, która wraz z matką mieszka w opustoszałej, macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hatidze jest niezależną pszczelarką, która utrzymuje się poprzez sprzedaż małych partii miodu. Bardzo kocha swoje pszczoły i codziennie ich dogląda. Jej „sielankowe” życie zostaje jednak zaburzone w momencie, gdy do okolicy Hatidze wprowadza się wielodzietna rodzina ze zgoła odmiennym od niej stosunkiem do produkujących miód owadów. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników. Dystrybucja: Against Gravity. Niektórzy szczęśliwcy mogli mieć okazję obejrzeć film podczas tegorocznej edycji festiwalu Millenium Docs.
Kod Dedala / Les Traducteurs
PREMIERA: 20 grudnia 2019
Francuski thriller. Dziewięcioro tłumaczy zostaje zamkniętych w luksusowym bunkrze, aby wspólnymi siłami przełożyć ostatnią, niecierpliwie oczekiwaną przez miliony fanów część bestsellerowej serii. Efekty ich ciężkiej pracy niefortunnie zostają udostępnione w internecie, co zmusza całą grupę do ustalenia, kto z nich jest złodziejem. Nikt nikomu nie ufa, a frustracja rośnie – bezwzględny wydawca nie cofnie się przed niczym, by ukarać winowajcę. Dystrybutor, Best Film, nazywa film „trzymającym w napięciu kinem z zaskakującym finałem”.
Osierocony Brooklyn / Motherless Brooklyn
PREMIERA: 20 grudnia 2019
Dla wielu zdecydowanie najgorętsza premiera miesiąca. Reżyserski debiut Edwarda Nortona, który równocześnie jest jego powrotem na ekrany (nie licząc kilku mniejszych epizodów) po występie w The Grand Budapest Hotel. W swoim stylizowanym na dawne kino noir obrazie Norton przenosi nas do lat 50. i opowiada historię Lionela Essroga – samotnego, cierpiącego na zespół Tourette’a nowojorskiego detektywa. Gdy ginie jego mentor i jedyny przyjaciel, postanawia on rozwikłać zagadkę jego śmierci, co doprowadzi do odkrycia wielu usilnie strzeżonych przez wszelkiej maści mieszkańców Nowego Jorku sekretów. Film jest adaptacją książki autorstwa Jonathana Lethema. W obsadzie, poza Nortonem, znaleźli się m.in.: Willem Defoe, Bruce Willis i Alec Baldwin. Dystrybuuje Warner Bros.
Pan T.
PREMIERA: 25 grudnia 2019
Kolejna polska propozycja na liście to czarna komedia, którą można było już obejrzeć na festiwalu w Gdyni oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Marcin Krzyształowicz (Pani z przedszkola, Obława) przenosi nas do powojennej Warszawy roku 1953 – miejsca, w którym wszystko jest możliwe. Poznajemy niejakiego Pana T. – uznanego pisarza, który mieszka w hotelu dla literatów (w tej roli Paweł Wilczak). Źródłem utrzymania mężczyzny są korepetycje udzielane pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Życia Pana T. zmienia się, gdy do miasta wprowadza się chłopak z prowincji, marzący o karierze dziennikarskiej (Sebastian Stankiewicz). Rozpoczyna to nieoczekiwany splot wydarzeń, w wyniku którego główny bohater zostanie oskarżony m.in. o próbę wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki. Film opuścił Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni z nagrodą za najlepszego aktora drugoplanowego dla Stankiewicza za rolę Filaka. Dystrybuuje Kino Świat.
Oficer i szpieg / J’accuse
PREMIERA: 27 grudnia 2019
Kolejna głośna premiera, której dodatkowego medialnego rozgłosu może narobić niedawna afera związana z Polańskim i bojkotem jego spotkania autorskiego na Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Najnowszy film najsłynniejszego obecnie polskiego reżysera to biografia francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i skazany na dożywotnie więzienie. Gdy nowy szef wydziału Georges Picquart, odkryje prawdę o niesłusznych zarzutach, rozpocznie się wyścig z czasem, aby uratować skazanego, co doprowadzi do mającego zmienić bieg historii wielkiego, międzynarodowego skandalu. Film jest adaptacją książki pod tym samym tytułem autorstwa Roberta Harrisa. Oficer i szpieg na tegorocznym festiwalu w Wenecji otrzymał dwa ważne wyróżnienia – Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) oraz Wielką Nagrodę Jury w postaci Srebrnego Lwa. Mówi się o najlepszym obrazie reżysera od wielu lat. Dystrybucja: Gutek Film.
Tajemnica Henriego Picka / Le mystère Henri Pick
PREMIERA: 27 grudnia 2019
W bibliotece na prowincji przypadkiem zostaje odnaleziony pewien maszynopis, który podpisany jest nazwiskiem nieżyjącego już Henriego Picka – prostego człowieka, przez rodzinę i przyjaciół kojarzonego raczej z prowadzeniem małej pizzeri niż twórczością literacką. Znaleziony maszynopis okazuje się mieć jednak ogromny potencjał, co skutkuje otrzymania przez niego po wydaniu w formie książki tytułu bestsellera. Wzbudza to podejrzenia krytyka Jeana-Michaela Rouche’a, który publicznie podważa autorstwo powieści. Jakie tajemnicę za życie skrywał tytułowy Henri Pick? Reżyseruje Remi Bezançon, dystrybucja: Aurora Films.
Winowajca / From the Vine
PREMIERA: 27 grudnia 2019
Kanadyjsko-włoska produkcja opowiada historię sponiewieranego dyrektora generalnego, który pod wpływem kryzysu postanawia wrócić do rodzinnego miasteczka, aby na nowo ustawić swój kompas moralny. Mężczyzna odnajduje tam nowe życiowe cele: ocalenie winnicy dziadka oraz odbudowanie więzi rodzinnych. Dystrybutor obiecuje „niekonwencjonalną opowieść z włoskim neorealizmem, oferującą widzowi szereg wzruszeń”. Reżyseruje Sean Cisterna, odpowiedzialny za Obrót życia i Kiss and Cry, w główną rolę wciela się za to uznany aktor Joe Pantoliano (Memento, Matrix). Dystrybucja: Solopan.
Dyskusja