Premiery w Kinach Studyjnych – LISTOPAD 2019

Listopad to bardzo obfity miesiąc dla wszystkich kinomaniaków – w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu już 5. listopada rozpocznie się dziesiąta, jubileuszowa edycja American Film Festivalu, w Warszawie będzie można skosztować Pięciu smaków, czyli udać się na coroczny przegląd filmów azjatyckich, Toruń za to kusi ofertą swojego Cameraimage – zwłaszcza że, jak dziś ogłoszono, jednym z gości specjalnych wydarzenia będzie jedyny i niepowtarzalny Quentin Tarantino! A to wszystko w obrębie zaledwie jednego miesiąca, mieszkańcy wymienionych wyżej miast zdecydowanie mają więc powody do świętowania. Nie martwcie się jednak – niemniej obficie jest na kinowych ekranach, na których zapanuje istna gatunkowa mieszanka.  W listopadowym repertuarze na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, nie warto więc chować się na cały miesiąc w domu z książką i kubkiem gorącego kakao (chociaż, oczywiście, od czasu do czasu w taką pogodę jest to wręcz wskazane). Przedstawiam swój wybór najciekawszych premier w kinach studyjnych w listopadzie.

 

Dziura w głowie

PREMIERA: 1 listopada 2019

Najnowszy obraz Piotra Subbotki dotarł na ekrany kin ze sporym poślizgiem – swój pierwszy pokaz Dziura w głowie zanotowała już bowiem na zeszłorocznej edycji Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film stawał w szranki o Złote Lwy. Produkcja spotkała się z bardzo mieszanym przyjęciem, koniec końców wychodząc z festiwalu z niczym – w listopadzie w końcu widzowie będą mieli okazję przekonać się, czy słusznie. Fabuła koncentruje się na aktorze odwiedzającym swoją umierającą matkę, który nieoczekiwanie spotyka niepełnosprawnego intelektualnego mężczyznę i bierze go za swojego sobowtóra. Jawa zaczyna mieszać się z fantazją. Dystrybuuje Holly Pictures, w głównej roli zaś wystąpił Bartłomiej Topa.

Ciekawostka: Film zmagał się z problemami dystrybucyjnymi – początkowo miał trafić do kin w maju, dlatego też znalazł się w naszej rozpisce na ten miesiąc: https://falakina.pl/premiery-w-kinach-studyjnych-maj-2019/

 

0.0 MHz Częstotliwość opętania

PREMIERA: 1 listopada 2019

Koreański horror to dość rzadkie zjawisko w naszym rodzimym repertuarze, tym bardziej więc warto przyjrzeć się produkcji noszącej w oryginale po prostu tytuł 0.0 MHz.  W filmie Seona-Donga Yu śledzimy losy członków klubu młodych poszukiwaczy nadprzyrodzonych zjawisk, którzy udają się do nawiedzonego domu, aby nagrać interesujący materiał i sprzedać go kanałowi internetowemu. Oczywiście – jak to w już w takich produkcjach bywa – nie wszystko idzie zgodnie z planem. Film oparty jest na komiksie internetowym pod tym samym tytułem autorstwa Janga Jaka. Dystrybuuje Wistech Media – stosunkowo świeży na rynku dystrybutor specjalizujący się w niszowym kinie grozy.

 

Ukryta gra

PREMIERA: 8 listopada 2019

Polski thriller szpiegowski, którego akcja przenosi nas do lat sześćdziesiątych. Amerykańskie tajne służby porywają Joshuę Mansky’ego – mającego problemy z alkoholem wybitnego matematyka. Mansky ma za zadanie wziąć udział w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi, Gawrywołowi, w ramach międzynarodowego turnieju odbywającego się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Rozgrywka ta jest jednak tylko przykrywką na przeprowadzenie operacji, która ma na celu uratowanie ludzkości przed nuklearną zagładą. Reżyserem i scenarzystą jest Łukasz Kośmicki, pracujący wcześniej m.in. razem z Wojtkiem Smarzowskim przy Domu złym. Film zebrał imponującą zagraniczną obsadę, w której znalazł się także i polski aktor Robert Więckiewicz. Dystrybucja: Next Film.

 

100 kilo do gwiazd / 100 kilos d’étoiles

PREMIERA: 8 listopada 2019

Czas na coś lżejszego. W 100 kilo do gwiazd poznajemy szesnastoletnią Lois, która od dziecka ma tylko jedno marzenie: opuścić Ziemię i polecieć w kosmos. Mimo dużej smykałki do przedmiotów ścisłych, jest jedna przeszkoda, która skutecznie uniemożliwia jej podjęcie próby realizacji tego pragnienia – Lois waży bowiem 100 kilogramów. Dziewczyna nie radzi sobie z sytuacją, co skutkuje umieszczeniem w ośrodku dla trudnej młodzieży, gdzie poznaje przyjaciół – Amélie, Stannę i Justine, trzy nastoletnie dziewczyny, które tak jak ona marzą o locie w kosmos. Dystrybuuje Bomba Films.

 

Niewidoczne życie sióstr Gusmao / A Vida Invisível de Eurídice Gusmão

PREMIERA: 8 listopada 2019

Brazylijski dramat w reżyserii Karima Aïnouza (Podróżuję, bo muszę, wracam, bo cię kocham; Madame Sata), który polscy widzowie mieli już okazję obejrzeć m.in. w ramach festiwalu Transatlantyk w Łodzi. Przenosimy się do Rio de Janeiro w latach 50., gdzie poznajemy bardzo kochające się rodzeństwo – tytułowe siostry Gusmao, których zażyłość sięga tego stopnia, że dziewczyny nie mogą bez siebie żyć. Na skutek dramatycznych wydarzeń zostają jednak rozdzielone, co prowadzi do ogromnej tęsknoty. Siostry Gusmao nigdy jednak nie tracą nadziei, że ponownie się odnajdą. Dystrybucja: Aurora Films. Film jest brazylijskim kandydatem do Oscara.

 

Stan wyjątkowy / Koja je ovo država!

PREMIERA: 8 listopada 2019

Surrealistyczna komedia skupiająca się na kilku wątkach. Pierwszy z nich traktuje o kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii, drugi opowiada historię generała skuszonego perspektywą samobójstwa, a trzeci – ministra chorwackiego rządu, który podczas podczas uroczystości w więzieniu niespodziewanie zamyka się w jednej z cel i odmawia jej opuszczenia. Film jest koprodukcją polsko-chorwacko-serbską, znalazł się również w programie tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Dystrybuuje TVP.

 

Proceder

PREMIERA: 15 listopada 2019

Polska biografia koncentrująca się na życiu i karierze Tomasza Chady – rapera, który zginął w tajemniczych okolicznościach, pozostawiając swoją dziewczynę i fanów w szoku. Historię rapera z blokowisk „z duszą poety” postanowił opowiedzieć Michał Węgrzyn – reżyser takich niezależnych filmów jak Wściekłość czy Wybraniec. W rolach głównych Piotr Witkowski, Agnieszka Więdłocha, Małgorzata Wojciechowska oraz Gabriela Muskała. Obecność tej pozycji w zestawieniu może wydawać się na wyrost, warto pamiętać jednak, że Proceder swoją premierę miał podczas Festiwalu Fabularnych w Gdyni, gdzie znalazł się w konkursie głównym – może więc warto dać mu szansę? Dystrybucja: Mówi Serwis.

 

Nie ma nas w domu / Sorry We Missed You

PREMIERA: 15 listopada 2019

Najnowszy obraz Kena Loacha – uznanego brytyjskiego reżysera kina niezależnego i zdobywcy Złotej Palmy w 2006 i 2016 roku (kolejno za Wiatr buszujący w jęczmieniu i Ja, Daniel Blake). Poznajemy Ricky’ego i Abbie, którzy chcą dla swojej rodziny czegoś więcej, niż tylko rutyna codzienności. Ricky – zdeterminowany, żeby spełnić to marzenie – postanawia rozpocząć pracę na własną rękę, rzuca się więc w wir obowiązków, mając na względzie dobro swojej rodziny jako nadrzędną wartość i główną motywację w dążeniu do celu. Scenariusz napisał Paul Laverty – laureat Złotej Palmy za tekst Słodkiej Szesnastki. Dystrybucją zajęło się M2 Films.

 

Niebieskie Chachary

PREMIERA: 15 listopada 2019

Najnowszy film dokumentalny Cezarego Grzesiuka – montażysty i reżysera takich niszowych obrazów, jak Moje życie dla niego czy Szerokie oko. Grzesiuk bierze na warsztat środowisko kibicowskie, starając się odpowiedzieć na takie pytanie, jak: dlaczego człowiek zostaje kibicem oraz co kieruje potencjalnymi kandydatami na to „stanowisko” – emocje, pasja, poczucie bycia we wspólnocie, czy może wyjątkowa historia ulubiona klubu?  W ramach realizacji filmu reżyser przez dekadę monitorował poczynania fanów Ruchu Chorzów, starając się jak najwierniej uchwycić istotę zamkniętego środowiska fanatyków i tytułowych chacharów – pochodzącego z gwary śląskiej określenia nazywającego współczesnych chłopów, ludzi pochodzących z niższych warstw społecznych. Kim jest kibic w obecnej Polsce? Miejmy nadzieję, że już niedługo poznamy odpowiedź na to pytanie. Dystrybucja: Holly Pictures.

 

Amazing Grace: Aretha Franklin

PREMIERA: 15 listopada 2019

Kolejny film dokumentalny na liście skupia się na urywku z życia Arethy Franklin – amerykańskiej królowej soul’u i utalentowanej autorce tekstów. Reżyser Sydney Pollack (Pożegnanie z Afryką, Tłumaczka) przenosi nas do pewnej styczniowej nocy 1972 roku, podczas których Aretha nagrywa na żywo w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles album gospel zatytułowany Amazing Grace. W live session towarzyszy jej chór pod dyrekcją Aleksandra Hamiltona. Franklin podczas występu wznosi się na wyżyny swojego talentu, oddając hołd muzyce gospel, Bogu oraz całej amerykańskiej społeczności z tego okresu.  Dystrybucja: MusiCine.

 

Serce Jamajki / Inna de Yard

PREMIERA: 15 listopada 2019

I znowu dokument – tym razem Petera Webbera, autora Dziewczyny z perłą czy Hannibala. Po drugiej stronie maski. Serce Jamajki swój tytuł zawdzięcza unikalnemu projektowi, który połączył legendarnych weteranów reggae: Kena Boothe’go, Winstona McAnuffa oraz Cedrica Mytona, a także ich dużo młodszych kolegów. Spotkanie to doprowadziło nie tylko do powstania w 2017 świetnej akustycznej płyty The Soul of Jamaica, ale również potwierdziło żywotność muzyki reggae wśród nowych pokoleń. Film Webbera pokazuje, jak wygląda przeciętny dzień „starszych panów z dredami” w chwili obecnej. Obraz w ramach pokazów festiwalowych figurował wcześniej pod tytułem Duch Jamajki. Dystrybucja: 9th Plan.

 

Supernova

PREMIERA: 22 listopada 2019

Jedno z „objawień” tegorocznej Gdyni. Bartosz Kruhlik w swoim pełnometrażowym debiucie prezentuje nam trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmienia ich losy. Poznajemy: chcącego wygrać wybory polityka, pragnącego bezstresowo dotrwać do emerytury policjanta oraz mającego rodzinę na utrzymaniu mieszkańca polskiej wsi. Nieszczęśliwy wypadek pociągnie za sobą całą lawinę konsekwencji, która odciśnie swoje piętno na życiu każdego z nich. Obraz  zdobył Złotego Lwa za najlepszy debiut reżyserski. Dystrybuuje Forum Film Poland.

NASZA RECENZJA

 

Kult. Film

PREMIERA: 22 listopada 2019

Listopad ewidentnie upłynie nam pod znakiem filmów dokumentalnych. W Kult. Film Olga Bieniek zaprezentuje nam wyjątkowe i nigdzie wcześniej niepublikowane materiały zakulisowe z życia zespołu Kult oraz ich popularnego frontmana, czyli Kazika Staszewskiego. Kamera towarzyszy członkom zespołu na scenie i poza nią, starając się uchwycić istotę ich fenomenu oraz nierozrywalnej więzi z fanami po dziś dzień. Cztery dekady na polskiej scenie muzycznej i status jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich zespołów rockowych w historii gatunku robi wrażenie, prawda? Film na ekrany wprowadzi Next Film.

 

Żelazny most

PREMIERA: 22 listopada 2019

Kolejny polski film na liście to równocześnie debiut reżyserski doceniony na festiwalu w Gdyni – podobnie jak Supernova. Żelazny most opowiada historię miłosnego trójkąta –  punktem wyjściowym jest romans, w który sztygar Kacper jest wplątany z żoną swojego przyjaciela, Oskara, również górnika. Żeby móc jak najczęściej widywać się z kochanką, Kacper regularnie wysyła Oskara do pracy na dalekich i niebezpiecznych odcinkach kopalni. Podczas jednej z takich akcji mężczyzna ulega nieszczęśliwemu wypadkowi, za sprawą którego, pod wpływem tąpnięcia, zostaje on odcięty w zawalonym chodniku, a kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej. Podczas próby uratowania górnika mężczyzna i kobieta będą musieli zmierzyć się z poczuciem winy spowodowanym zaistniałą sytuacją, a także ze swoim uczuciem – niezmiennie żywym i gorącym. W rolach głównych wystąpili Łukasz Simlat, Bartłomiej Topa oraz Julia Kijowska. Całość wyreżyserowała Monika-Jordan Młodzianowska. Dystrybucja: TVP.

 

Aspromonte / Aspromonte – La terra degli ultimi

PREMIERA: 22 listopada 2019

Włoski dramat w reżyserii Mimmo Caloprestiego (Ja tylko chciałem żyć). Tytułowe Aspromonte to niewielkie, malownicze kalabryjskie miasteczko, w którym zatrzymał się czas; przez pozbawienie elektryczności i drogi łączącej je z większymi ośrodkami, mieszkańcy skazani są na izolację. Porządek życia codziennego wyznaczany jest więc przez naturę oraz zasady ustalane przez lokalną społeczność. Taki stan zawieszania jednak sprzyja narostowi frustracji obywateli – czarę goryczy przelewa tragiczna śmierć kobiety w trakcie próby wydania dziecka na świat spowodowanej tym, że lekarz nie zdążył dojechać na czas z powodu braku rozwiniętej infrastruktury. Zdarzenie to wywołuje dzikie poruszenie, w wyniku którego mieszkańcy podejmują próbę wybudowania brakującej drogi własnymi siłami. Film został zrealizowany na podstawie powieści Via dall’Aspromonte autorstwa Pietro Criaco. Dystrybucja: Aurora Films.

 

The Ligthouse

PREMIERA: 29 listopada 2019

Dla wielu będzie to zdecydowanie najgorętsza premiera miesiąca. Drugi już horror w dorobku reżyserskim Roberta Eggersa (odpowiedzialnego za świetnie przyjętą Czarownicę. Bajkę ludową z Nowej Anglii) opowie historię dwojga strażników tytułowej latarni morskiej, którzy w obliczu samotności zaczynają popadać w obłęd, co staje się powodem urzeczywistnienia się ich najgorszych koszmarów i lęków. Film został w całości nakręcony sprzętem z pierwszej połowy XX wieku – snuta przez Eggersa opowieść jest więc opowiedziana wyłącznie za pomocą czerni i bieli. W rolach głównych zdobywający już za nie międzynarodowe uznanie Robert Pattison oraz Willem Dafoe. Dystrybuuje UIP (Tylko Hity!).

 

Solid Gold

PREMIERA: 29 listopada 2019

Z kolejną polską propozycją w zestawieniu wiążą się interesujące problemy zakulisowe. Solid Gold zadebiutował na festiwalu w Gdyni, jednak z początku nie było to takie oczywiste – obraz Jacka Bromskiego oryginalnie został na krótko przed pierwszym pokazem usunięty z programu, co spowodowało duży szum medialny. Bromski oskarżył koproducenta, czyli Telewizję Polską o wywołaniu w ten sposób na nim presji, aby film przemontował; nie chciał zgodzić się, aby jego dzieło zostało narzędziem propagandy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Tematem kontrowersji były sceny nawiązujące do afery Amber Gold. TVP z kolei zarzuciło reżyserowi „zrobienie filmu o niczym” i niewywiązanie się z umowy koproducenckiej, według której obraz miał być o pół godziny krótszy. Ostatecznie premiera się odbyła, a teraz film trafi również i do regularnej dystrybucji. W thrillerze politycznym Bromskiego w głównych rolach wystąpili: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Marta Nieradkiewicz, Danuta Stenka, Piotr Stramowski oraz Andrzej Konopka. Dystrybuuje Kino Świat.

Z racji braku oficjalnego zwiastuna, wklejamy niżej fragment relacji z jednego z przedpremierowych pokazów odbywających się w wakacje, na którym obsada opowiadała o filmie.

 

Na wyciągnięcie ręki / Au bout des doigts

PREMIERA: 29 listopada 2019

Francuski komediodramat.. Poznajemy młodego Mathieu Malinskiego, utalentowanego pianistę, który często wpada w zatargi z prawem. Pewnego razu, po nieudanej akcji rabunkowej, nad Mathieu wisi poważne zagrożenie pójścia do więzienia. Chłopakowi postanawia pomóc Pierre Geitner, dyrektor Narodowego Konwersatorium Muzycznego, który w zamian za pomoc spędza z Mathieu czas nad szlifowaniem jego talentu oraz trudnego charakteru. Dystrybuuje Hagi. Film początkowo miał trafić na ekrany w lipcu, jednak premiera została opóźniona właśnie na listopad.

https://www.youtube.com/watch?v=b1KK5h4HuGU

 

Angelo

PREMIERA: 29 listopada 2019

Głównym bohaterem jest tytułowy czarnoskóry chłopiec Angelo, który trafia do białych arystokratów, chcących „zrobić z niego człowieka”. W tym celu Angelo zaczyna uczyć się deklamować po francusku, nosić eleganckie stroje i grać na flecie, w czym szybko osiąga maestrię. Szybko jednak chłopiec przekracza tolerancję pań i panów z elity, co prowadzi do zdjęcia go ze sceny i samotnego dojrzewania. Pozbawiony towarzystwa rówieśników Angelo przygotowuje w sekrecie mowę, którą ma nadzieję zmienić poglądy możnych wobec takich jak on. Film nazywany jest przez dystrybutora „błyskotliwą analizą mechanizmów kolonizacji”, w wyniku której chłopiec od początku nie jest traktowany jak człowiek, a „biała karta do zapisania lub czekający na podbój obcy ląd bez tożsamości”. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Reżyseruje Marcus Schleinzer, którego jest to drugi film po docenionym Michaelu.

 

Nightmare Radio / A Night of Horror: Nightmare Radio

PREMIERA: 29 listopada 2019

Miesiąc zakończymy horrorem prosto z Argentyny i Nowej Zelandii. W burzliwą noc jeden z bohaterów, Rod, prowadzi audycję radiową, w trakcie której uczestnicy dzwonią i opowiadają wszystkim słuchaczom jakieś przerażające historie. Nagle spiker odbiera telefon od dziecka, które desperacko prosi go o pomoc. Rozpoczyna się wyścig z czasem pełen przeróżnych zjaw i upiorów. Dystrybuuje Wistech Media.

Exit mobile version