Premiery w Kinach Studyjnych – LUTY 2020

Zbliżamy się do końca sezonu nagród – nie mamy się jednak o co martwić, ponieważ luty w polskich kinach bogaty będzie w nagradzane produkcje z zeszłego roku (takie jak zdobywca Independent Spirit Award – Kłamstewko, nominowani do Oscara francuscy Nędznicy czy Tomasso, najnowszy film Abela Ferrary z Willemem Defoe w roli głównej). Jedną z najgorętszych premier lutego, do tego przypadającą w Walentynki, jest z pewnością najnowszy obraz Xaviera Dolana – Matthias & Maxime, który to nazywany jest jego powrotem do formy po słabo ocenianym amerykańskim debiucie, jakim było The Death and Life of John F. Donovan. Zobaczmy, jakie filmy pojawią się w kinach studyjnych w lutym.

 

Kłamstewko / The Farewell

PREMIERA: 7 lutego 2019

Koprodukcja amerykańsko-chińska od A24 w reżyserii Lulu Wang (Sztuka kłamstwa). The Farewell to komediodramat opowiadający o rodzinie, która dowiaduje się o znacznym pogorszeniu staniu zdrowia najstarszego jej członka – babci Nai Nai – jednak decyduje się zataić przed nią ten fakt. Zamiast tego organizują zjazd rodzinny pod pretekstem hucznego świętowania wesela jednego z kuzynów, aby pożegnać babcię. Film miał swoją polską premierę na American Film Festivalu, gdzie opisywany był w następujący sposób: komediodramat Amerykanki o chińskich korzeniach w idealnych proporcjach łączy humor ze wzruszeniem, a osobistą historię z imponującą lekkością przekuwa we wspólne doświadczenie wszystkich, którzy kiedykolwiek znaleźli się gdzieś pomiędzy: krajami, kulturami, językami. Wcielająca się w główną rolę Awkwafina otrzymała za swoją kreację Złoty Glob oraz szereg nominacji, m.in. do Gotham i Critics Choce Awards, sam film za to otrzymał wiele nominacji w kategorii najlepszego filmu zagranicznego (niestety, na Oscarach musiał jednak obejść się smakiem). Dystrybucja: M2 Films.

 

Monos

PREMIERA: 7 lutego 2019

W Monos poznajemy Wilka, Lady, Rambo, Yetiego, Bum-Buma, Serfa, Szwedkę i Psa – nastoletnich partyzantów pilnujących amerykańskiej zakładniczki gdzieś na terenie gór Ameryki Południowej. Dzieciom rozkazy wydaje tajemnicza „Organizacja”, która rozdaje im dla zabawy broń oraz zezwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Pod wpływem nagłej śmierci nastolatkowie poróżnią się, co doprowadzi do walki o władzę i przetrwanie. Budzący skojarzenie z Władcą much film brazylijskiego twórcy Alejandra Landesa zachwyca przede wszystkim audiowizualnie: soczyste i dzikie krajobrazy południowej Ameryki imponują na ekranie i przenoszą widz w zupełnie inny świat. Dystrybuuje Against Gravity.

 

Marianne i Leonard: słowa miłości / Marianne & Leonard: Words of Love

PREMIERA: 7 lutego 2019

Dokument opowiadający historię miłosną muzyka Leonarda Cohena i jego nowojorskiej muzy, Marianne Ihlen. Początki ich relacji sięgają lat 60. i greckiej wyspy Hydra, która była wówczas mekką zagranicznych artystów, pisarzy i muzyków. To właśnie na Hydrze młody Cohen zmagał się z marzeniem o zostaniu pisarzem, a młoda Marianne dochodziła do siebie po nieudanym małżeństwie. Wykorzystując archiwalne nagrania i wywiady, Nick Broomfield opowiada o pięknej, wolno dojrzewającej, pełnej namiętności romantycznej miłości dwójki artystów, która zmieniła ich życie i pomogła w odniesieniu ogromnego sukcesu; to właśnie za sprawą ukochanej Leonard wypuścił w świat takie kultowe utwory, jak Bird on a Wire czy So Long, Marianne. Film opowiada całą historię miłości kochanków, która zakończyła się ich śmiercią w 2016 roku. Dystrybucja: Mayfly.

 

Miłość mojego brata / La femme de mon frère

PREMIERA: 7 lutego 2019

Bezrobotna Sofia, po kolejnej zawodowej porażce, zmuszona zostaje do zamieszkania ze swoim bratem, Karimem. Rodzeństwo niespodziewanie łapie świetny wspólny kontakt i zaczyna spędzać ze sobą całe dnie, rozmawiając o życiu, imprezując czy po prostu leniuchując. Sielanka jednak zmienia się, gdy w życiu Karima pojawia się atrakcyjna kobieta… La femme de mon frere to pełnometrażowy reżyserski debiut Moni Chokri, którą mogliśmy podziwiać w jednej z głównych ról w Wyśnionych miłościach Xaviera Dolana. Film brał udział w konkursie głównym na zeszłorocznej edycji festiwalu w Cannes. Dystrybuuje Aurora Films.

 

Tomasso

PREMIERA: 14 lutego 2019

Najnowszy film Abela Ferrarego (Maria; Zły porucznik) z Willemem Dafoe w roli głównej to dramat o kryzysie męskości mężczyzny w średnim wieku, który musi zmierzyć się dawnymi demonami i późnym ojcostwem. Reżyser pod postacią Dafoe kreuje swoje własne alter ego – tytułowy Tomasso chodzi na mityngi AA, medytuje, pracuje z młodymi aktorami, stara się być dobrym ojcem i partnerem, ale jego nastroje zmieniają się nieoczekiwanie i gwałtownie; czułość często miesza się z agresją a bliskość z potrzebą dominacji. Jak film opisuje przedstawicielka Nowych Horyzontów Małgorzat Sadowska, ferrarowski portret artysty z czasów starości jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających filmów o mężczyźnie. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

 

Staniczek / The Bra

PREMIERA: 14 lutego 2019

Koprodukcja Niemiec i Azerbejdżanu. Komediodramat traktujący o maszyniście Nurlanie, który szykuje się do przejścia na emeryturę. Przed ostaniem na laurach decyduje się on wyruszyć w swoją pożegnalną trasę, gdy lokomotywa niespodziewanie zaczepia się o… stanik. Nurlan wynajmuje pokój w Baku i wyrusza na poszukiwanie właścicielki bielizny, poszukiwania ta jednak nie będą takie proste – czeka go wiele przeszkód i nieoczekiwanych przygód.  Dystrybucja: Fundacja „Filmowa Warszawa”.

 

Matthias i Maxime

PREMIERA: 21 lutego

Najnowszy film Xaviera Dolana, który to wcielił się również w jedną z głównych ról. Tytułowy Maxime właśnie wybiera się na dwa lata do Australii, chcąc pozostawić za sobą zmartwienia swojego codziennego, kanadyjskiego życia. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza na beztroskiej zabawie z przyjaciółmi. Jednym z najbliższych przyjaciół Matthiasa jest Maxime – młody prawnik z jasno określonymi planami na przyszłość. Nieoczekiwanie zbliżenie podczas kręcenia filmu studenckiego mocno zamiesza w życiu młodych mężczyzn, zmuszając ich do refleksji na temat przyszłości, która przestaje być obojga taka oczywista, jak wcześniej. Tłumione latami uczucia i nieoczekiwane pożądanie wezmą górą – czy bohaterowie jednak odważą się dać upust swoim emocjom? Dystrybucja: Gutek Film.

https://www.youtube.com/watch?v=vsTyIX3dFqc

 

Sybilla

PREMIERA: 21 lutego

Francuskojęzyczna propozycja od Aurora Films. Sybilla w reżyserii Justine Triet (Victoria) opowiada historię psychoterapeutki, która postanawia zrealizować swoją pasję i zostać pisarką. Film o kobiecej sile i samostanowieniu, determinacji, smutku, samotności i przede wszystkim: poszukiwaniu swojego miejsca w życiu. Jak pisze recenzent Michał Walkiewicz na portalu filmweb: reżyserka Justine Triet tonie w morzu zbędnych pytań, niepotrzebnych dygresji, a jej film ugina się pod ciężarem sprzecznych ambicji.

 

Głupie, młode serce / Hölmö nuori sydän

PREMIERA: 21 lutego

Kiiri i Leni to dziwnie wyglądająca para nastolatków: ona – jasnowłosa bogini, on – nieschludny skejter. Na jednej z imprez nastolatkowie spędzają ze sobą noc, co skutkuje zajściem przez Kiirę w ciążę. Dziewczyna decyduje się zachować dziecko, jednak sytuacja szybko ich przerasta. Dwa zupełnie odmienne światy w bezpośredniej konfrontacji zaowocują wieloma niespodziankami, których para nie spodziewała się z początku – zwłaszcza, gdy na jaw fakty z ich życia prywatnego. Nieoczekiwanie spotkanie zaowocuje niespodziewanie dojrzałym uczuciem miłości. Dystrybucja: Bomba Film.

 

Rosyjska piątka / The Russian Five

PREMIERA: 21 lutego

Dokument. Prawdziwa historia imigrantów, którzy stali się amerykańskimi bohaterami. Pod koniec lat 80. drużyna hokejowa Detroit Red Wings była pośmiewiskiem całej ligi, co zmieniło się, gdy wykupił ich bogaty magnat pizzy. Nowy, nieortodoksyjny dyrektor generalny zdecydował się poszukać nowych graczy u śmiertelnego wroga USA z czasów Zimnej Wojny. Ta kontrowersyjna decyzja okazała się być strzałem w „piątkę”. Dystrybuuje Mayfly.

 

Nędznicy / Les Misérables

PREMIERA: 28 lutego

Francuski kandydat do Oscara i pełnometrażowy debiut reżyserski Ladjli Ly. Przenosimy się do Montfermeil, miejsca, które pulsuje od napięć, gniewu i niepewności przez wieczną walkę o lokalne wpływy. Niewinny psikusów grupy dzieciaków, którzy kradną lwiątko z cyrku, nieoczekiwanie staje się zapalnikiem do wybuchu brutalnej rewolucji. Dystrybucja: M2 Films.

 

Emma.

PREMIERA: 28 lutego

Najnowsza ekranizacja kultowej powieści Jane Austen z Anyą Taylor-Joy w roli głównej. Piękna, mądra i bogata Emma Woodhouse to królowa małego, sennego miasteczka, w którym nie ma konkurencji, ponieważ… nikt inny jej nie dorównuje. W tej satyrze o podziale klasowym Emma będzie zmuszona zmierzyć się z bólem związanym z okresem dojrzewania oraz nastoletnimi miłostkami, zanim odnajdzie tę jedną, prawdziwą miłość. Anyi na ekranie partnerują m.in: Bill Nighy, Josh O’Connor i Gemma Whelan. Dystrybucja: United International Polska.

https://www.youtube.com/watch?v=3JcsdTzo460

 

W labiryncie / L’uomo del labirinto

PREMIERA: 28 lutego

Włoski thriller w reżyserii Donatego Carrisego (Dziewczyna we mgle). Akcja rozpoczyna się, gdy nastoletnia Samantha zostaje porwana w drodze do szkoły. Nikt nie trafia na jej ślad, aż do piętnastu lat wprzód, gdy zostaje odnaleziona w szpitalu. Nie wie, kim jest, ani co się z nią działo. Z pomocą doktora Greena próbuje odzyskać pamięć; wspólnie starają się przypomnieć dziewczynie szczegóły z tajemniczego labirynt, w którym oprawca zmuszał Samanthę do rozwiązywania zagadek.  Tajemnicę zniknięcia i powrotu dziewczyny próbuje również rozwiązać Bruno – niepokorny i bezkompromisowy detektyw. Dystrybucja: Best Film.

 

Ocaleni / Nang Non

PREMIERA: 28 lutego

Grupa nastolatków z grupy piłkarskiej wyrusza na zwiedzanie olbrzymiej jaskini Tham Luang, położonej na północy Tajlandii. W pewnym momencie nadchodzi potężny monsun i deszczowa woda zalewa wejście do jaskini, a następnie topi kolejne jej odcinki. Chłopcy wraz z trenerem zostają odcięci od świata i uwięzieni 4 kilometry pod powierzchnią. Niedługo później informacje na temat ich sytuacji trafiają do międzynarodowych mediów, co skutkuje rozpoczęciem brawurowej akcji ratunkowej. Najnowszy film Toma Wellera (Darwin. Miłość i ewolucja) wprowadzi na ekrany Kino Świat.

 

Najświętsze serce / Corazón Ardiente

PREMIERA: 28 lutego

Znana pisarka Lupe Veldes poszukuje inspiracji do swojej najnowszej książki, przez co wyrusza do Francji, gdzie natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Trafia na ślad szklanej trumny, gdzie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje… Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić. Pisarska ulega fascynacji opowieścią i rozpoczyna własne śledztwo, które poskutkuje spotkaniami z wieloma spiskowcami chcącymi ukryć przed nią prawdę. Intrygujący film fabularno-dokumentalny odkrywa przed widzem sedno kultu, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe. Dystrybuuje Rafael Film.

Exit mobile version