Premiery w Kinach Studyjnych – WRZESIEŃ 2019

Jedni wracają do szkoły, inni szykują się do powrotu na uczelnię, jedno jest jednak pewne – wrzesień to miesiąc, w którym każdy kinomaniak powinien znaleźć czas na zaznajomienie się z repertuarem. Poza hitami z zagranicznych festiwali (Dzięki Bogu; Nie obchodzi mnie, że przejdziemy do historii jako barbarzyńcy czy przede wszystkim – zwycięzca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes, Parasite) na ekranach pojawi się też kilka ciekawych, rodzimych projektów (Mowa ptaków; [Nie]Znajomi). Wybieram najciekawsze premiery w kinach studyjnych we wrześniu 2019.

Między morzem a oceanem / Entre dos aguas

PREMIERA: 6 września 2019

Między morzem a oceanem to hiszpański dramat oraz tegoroczny laureat Złotej Muszli – głównej nagrody na festiwalu filmowym w San Sebastián (którą w zeszłym roku wyróżniony został obraz Jamesa Franco – Disaster Artist). Najnowsza repertuarowa propozycja Stowarzyszenia Nowe Horyzonty opowie historię dwóch braci – Iskry i Cheito – którzy spotykają się po dłuższej przerwie, gdy ten pierwszy zostaje zwolniony z więzienia, a drugi powraca do domu po długiej przygodzie z Marines. Poza nagrodą główną, Isaki Lacuesta za swój film otrzymał w San Sebastián również Nagrodę Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej (SIGNIS).

 

Kwiaty miłości / Daffodils

PREMIERA: 6 września 2019

Dość nietuzinkowa propozycja z Nowej Zelandii, ponieważ Kwiaty miłości to… muzyczna komedia romantyczna. Warto zwrócić na tę propozycję uwagę chociażby z tego względu, że to zaledwie drugi film (po W rytmie Kuby) wprowadzany przez nowego na rynku polskim dystrybutora – Aloha Films – którzy, jak sami piszą na swojej stronie, „wierzą, że są filmy, które sięgają ponad horyzont”. Fabuła skupia się na postaci piosenkarki Maisie, która już jako dorosła kobieta odkrywa historię związku swoich rodziców – zgoła inną w szczegółach od tej, jaką znała wcześniej. Zaczyna towarzyszyć im we wspomnieniach przez kolejne etapy związku.

 

O zwierzętach i ludziach

PREMIERA: 6 września 2019

O zwierzętach i ludziach to polski dokument w reżyserii Łukasza Czajki – jest to zarazem pełnometrażowy debiut twórcy. Skupi się on na Antoninie i Janie Żabińskich, którzy przed wojną kierowali warszawskim zoo dającym schronienie licznym zagrożonym, w tym Żydom. Jakiś czas temu mogliśmy również zobaczyć fabularyzowaną wersję tej historii w amerykańskim Azylu, gdzie w główne role wcielili się Jessica Chastain oraz Johan Heldenbergh. Dokument Czajki zbiera materiały archiwalne, fragmenty iscenizowane, wypowiedzi świadków oraz ocalałych w celu ukazania niezwykłej opowieści faktycznie żyjących ludzi, którzy kierowali się w życiu przede wszystkim odwagą oraz wielką pasją w tym, co robili.

 

Piłsudski

PREMIERA: 13 września 2019

Najnowszy dramat historyczny Michała Rosy, pracującego wcześniej m.in. przy Czasie honoru. Film, jak wskazuje sam tytuł, skupi się na losach marszałka Piłsudskiego i przeniesie nas do roku 1901, w którym to Józef, po opuszczeniu szpitalu psychiatrycznego, ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. W głównej roli wystąpi Borys Szyc, co wywołało spore poruszenie w Internecie. Czemu zwracam uwagę na ten film mimo jego dość oczywistego, komercyjnego charakteru? Po pierwsze, kino historyczne w naszym kraju mimo wszystko wciąż nie jest zjawiskiem zbyt częstym – warto wspierać produkcje, które swoim rozmachem chcą zaproponować widzom szerszy wgląd w dany okres przeszłości (nawet, jeśli może być on lekko stronniczy). Po drugie zaś – film staje w szranki w głównym konkursie Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, jego wartość artystyczna może okaże się więc większa, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Dystrybuuje Next Film.

 

Niezbędna konieczność / Perdrix

PREMIERA: 13 września 2019

Komedia francuska. Fabuła koncentruje się na postaci Pierrego – kapitana policji, który prowadzi spokojne życie w niewielkim, sennym miasteczku. Jego życie jest zorganizowane i dość przewidywalne – przynajmniej do czasu, aż nie zostaje zmuszony zaangażować się w życie rodzinne po śmierci ojca. Matka Pierrego rzuca się w wir płomiennych romansów, jego brat oddaje się osobliwemu hobby, a całej sytuacji nie pomaga fakt, że na horyzoncie pojawia się tajemnicza i atrakcyjne Juliette, która od razu wpada bohaterowi w oko. Dystrybucja: Aurora Films.

 

Ad Astra

PREMIERA: 20 września 2019

Jedna z najgorętszych premier miesiąca. Ad Astra to najnowszy projekt Jamesa Graya, odpowiedzialnego m.in. za Zaginione Miasto Z. W tym thrillerze sci-fi będziemy śledzić losy Roya McBride’a, który udaje się w podróż kosmiczną i przeszukuje galaktykę, by znaleźć swojego zaginionego dwadzieścia lat wcześniej ojca. W roli głównej Brad Pitt, za to przy pisaniu scenariusza Grayowi pomagał również Ethan Gross, pracujący wcześniej przy serialu Fridge: Na granicy światów. Film zadebiutował już podczas trwającego obecnie festiwalu w Wenecji i zebrał bardzo dobre opinie od krytyków i widzów. Dystrybuuje Imperial – Cinepix.

 

Parasite / Gi-saeng-chung

PREMIERA: 20 września 2019

Bez wątpienia najbardziej oczekiwania premiera września. Parasite, czyli najnowszy film Joon-hon Bonga, to obraz, którym zachwycają się wszyscy – zarówno krytycy, jak i widzowie – odkąd zadebiutował na festiwalu w Cannes, gdzie wyszedł zwycięsko z główną nagrodą, Złotą Palmą. Film skupia się na żyjącej w nędzy koreańskiej rodzinie, która dostaje szansę na odmianę swojego losu w momencie, gdy synowi Ki-Woo zaproponowana zostaje praca dorywcza jako korepetytor w rezydencji zamożnej rodziny Parków. Zapoczątkuje to serię tragikomicznych wydarzeń, podczas prezentowania których Bong zaprezentuje widzom mieszankę wielu gatunków. Dystrybucja: Gutek Film. Film jest również koreańskim kandydatem do Oscara.

 

Dzięki Bogu / Grâce à Dieu

PREMIERA: 20 września 2019

Bohaterami najnowszego filmu Françoisa Ozona jest troje mężczyzn, którzy próbują zmierzyć się z demonami przeszłości. Próbują w tym celu postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i nadal piastuje ważną funkcję w strukturach kościelnych.  „Francuska odpowiedź na Kler” zwyciężyła Srebrnego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale, a wśród jego największych zalet wymienia się niebanalną narrację i strukturę na wzór epistolarny. Dystrybucja: Against Gravity.

 

Legiony

PREMIERA: 20 września 2019

Kolejny polski film historyczny w tym miesiącu. Jak pisze sam dystrybutor: „Legiony to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach”. Obok postaci fikcyjnych, którzy zostaną uwikłani w historyczne walki, na ekranie pojawią się także bohaterowie autentyczni, tacy jak: brygadier Józef Piłsudski (już drugi w tym miesiącu na ekranie, tym razem wcieli się w niego jednak Jan Frycz; żeby było śmieszniej, Szyc w tym filmie odegra z kolei rolę rotmistrza Zbigniewa Dunina-Wąsowicza), porucznik Stanisław Kaszubski i wiele innych. W rolach głównych Sebastian Fabijański, Wiktoria Wolańska oraz Bartosz Gelner. Film również bierze udział w konkursie głównym na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Dystrybucja: Kino Świat.

 

Krewetki w cekinach / Les crevettes pailletées

PREMIERA: 27 września 2019

Kolejna francuska komedia w zestawieniu. Tytułowe Krewetki w cekinach to amatorska drużyna piłki wodnej, która chce wystartować w zawodach Gay Games. Mimo jednak dużego zapału i fantazji brakuje im trenera, który skierowałby ich na dobrą drogę. Z nieba nagle spada im Matthias – próbujący podreperować swoją karierę trener. Dla Matthiasa praca z Krewetkami to szansa na odkupienie po kontrowersyjnej wypowiedzi w telewizji. To pełna uroku komedia o przyjaźni oraz byciu sobą. Dystrybucja: Tongariro Releasing.

 

(Nie)znajomi

PREMIERA: 27 września 2019

Polska wersja włoskiego, przebojowego komediodramatu Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie zebrała doprawdy imponującą obsadę – na ekranie w rolach głównych wystąpią bowiem: Tomasz Kot, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Aleksandra Domańska, Michał Żurawski, Kasia Smutniak i Wojciech Żołądkowicz. Wcielą się oni w  grupę przyjaciół, która decyduje się zagrać w niewinną grę: do końca spotkania wszystkie otrzymane wiadomości tekstowe odczytają na głos przed całą grupą, a wszelkie połączenia odbywać się będą w trybie głośnomówiącym. Początkowo niewinna rozrywka okaże się być dużą próbą dla ich wieloletniej przyjaźni. Reżyseruje Tadeusz Śliwa, pracujący wcześniej przy Uchu Prezesa. Dystrybucja: Mówi serwis.

 

Brazylijczycy / Brazilok

PREMIERA: 27 września 2019

Węgierski komediodramat. Przenosimy się do małego węgierskiego miasteczka Acs, które ogarnia chaos po tym, jak burmistrz – za namową miejscowego księdza – po raz pierwszy w historii zaprasza do wzięcia udziału w turnieju piłkarskim drużynę złożoną z zawodników cygańskiego pochodzenia. Rozpoczynają się pełne emocji rozgrywki, których stawka jest bardzo wysoka – główną nagrodą jest bowiem wyjazd do Rio de Janeiro. Dystrybucja: Bomba Film.

 

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy / Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari

PREMIERA: 27 września 2019

Koprodukcja takich krajów jak: Czechy, Francja, Niemcy, Bułgaria i Rumunia. Fabuła koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 r. przez rumuńską armię, co doprowadziło do zamordowania tysięcy Żydów. Twórczyni spotyka się jednak z ostracyzmem ze strony własnych aktorów oraz innymi, licznymi problemami produkcyjnymi. Film zadebiutował w Polsce podczas tegorocznej edycji festiwalu Wiosna Filmów w Warszawie. Dystrybuuje Aurora Films.

 

Mowa ptaków

PREMIERA: 27 września 2019

Film Xawerego Żuławskiego (Wojna polsko-ruska) na podstawie scenariusza jego ojca, Andrzeja Żuławskiego, autora takich obrazów jak Opętanie czy Szamanka. Jest to dzieło bardzo osobiste, nazywane dialogiem między synem a jego zmarłym ojcem – łączące nostalgię z furią, wzniosłość z humorem oraz staromodną stylistykę z ostrym, przenikliwym spojrzeniem na otaczającą nas polską rzeczywistość. W roli głównej Sebastian Fabijański, a partnerują mu m.in. Andrzej Chyra, Eryk Kulm Jr, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Borys Szyc, Jaśmina Polak i Sebastian Pawlak. Film dystrybuuje Velvet Spoon.

Exit mobile version