Premiery w Kinach Studyjnych – WRZESIEŃ 2020

Wrzesień w kinach studyjnych zapowiada się całkiem nieźle – premiery wciąż są dość nieliczne, widać jednak już nieco większe gatunkowe zróżnicowanie niż w sierpniu. Coraz więcej dystrybutorów decyduje się umieścić swoje filmy w kinach, przez co polska publiczność będzie miała w końcu okazję obejrzeć takie produkcje, jak chwaloną na Berlinale Nadzieję czy dobrze przyjęte na festiwalach Najgorsze wiersze świata. To również ciekawy miesiąc dla naszego rodzimego kina – na ekrany trafi drugi długometrażowy film Piotra Domalewskiego (Cicha noc) oraz pozytywnie oceniany w trakcie zeszłorocznego festiwalu w Gdyni Interior. Przedstawiam niezależne premiery kinowe we wrześniu.

Daleko od Reykjavíku / Héraðið

PREMIERA: 4 września

Najnowsza propozycja od Gutek Film. Daleko od Reykjavíku to nowy projekt islandzkiego reżysera, Grímura Hákonarsona, odpowiedzialnego m.in. za komediodramat Barany. Islandzka opowieść. Reżyser po raz kolejny przenosi nas w swoje rodzinne strony, gdzie snuje opowieść koncentrującą się wokół wiejskiego życia miejscowej, islandzkiej społeczności. Pozorna sielanka szybko przeistacza się w koszmar, gdy rutynę zaczynają zakłócać nieoczekiwane zdarzenia, w których centrum znajduje się główna bohaterka – Inga. Do tej pory łagodna i pokorna kobieta przechodzi przemianę, gdy z życia niespodziewanie znika jej mąż i na jaw wychodzą wszystkie jego sekrety. Inga buntuje się wobec lokalnej społeczności, próbując dać ukojenie narastającemu gniewowi. Film został pokazany w sekcji Contemporary World Cinema na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2019 roku, został też pozytywnie przyjęty przez krytyków (ze średnią ocen sięgającą niemal 7/10).

Najgorsze wiersze świata / Rossz versek

PREMIERA: 4 września

Komediowa propozycja od Aurora Films. W Najgorszych wierszach świata poznajemy 33-letniego Tamása, którego świat staje na głowie w momencie, gdy nieoczekiwanie rzuca go dziewczyna. Zrozpaczony paryżanin postanawia więc zmienić swoje życie i wrócić z powrotem do rodzinnego Budapesztu, gdzie mężczyzna szuka zapomnienia i ukojenia po rozstaniu. Tamás odbywa ,,duchową podróż” do czasów swojej młodości, wspominając dawne dzieje i oddając się refleksji na temat dorastania, miłości oraz tego, jak wielką rolę w relacjach międzyludzkich odgrywa ich, często trudna do przepracowania, przeszłość. Reżyseruje węgierski twórca, Gábor Reisz (Sens życia oraz jego brak).

Przesłuchanie / Das Vorspiel

PREMIERA: 4 września

Francusko-niemiecki dramat w reżyserii Iny Weisse (Architekt), który skupia się na losach Anny Bronsky – nauczycielki gry na skrzypach w liceum muzycznym, a także żony znanego muzyka i matki 10-letniego syna, Jonasa. Pewnego dnia Anna zaczyna przygotowywać do egzaminów nowego, utalentowanego ucznia – Alexandra, z którym szybko nawiązuje bliższą więź. Poświęca tym samym każdą wolną chwilę ćwiczeniom, zaniedbując przy tym rodzinę i obowiązki. Przez urwanie głowy związane z Alexandrem kobieta wypada fatalnie podczas wspólnego występu w kwintecie, przez co załamuje się i odcina od świata, skupiając się tylko na relacji z nowym uczniem. W dzień egzaminów dochodzi jednak do nieoczekiwanej tragedii. Film wyświetlany był w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián, gdzie wcielająca się w główną rolę Nina Hoss (Biała Masajka, Kobieta w Berlinie) została nagrodzona Srebrną Muszlą. Dystrybuuje Spectator.

Brazylijczycy / Brazilok

PREMIERA: 11 września

Film, który w naszym kraju zaliczył aż roczną obsuwę – początkowo bowiem Brazylijczycy mieli pojawić się na ekranach kin we wrześniu 2019. W tym węgierskim komediodramacie przenosimy się do małego węgierskiego miasteczka Acs, które ogarnia chaos po tym, jak burmistrz – za namową miejscowego księdza – po raz pierwszy w historii zaprasza do wzięcia udziału w turnieju piłkarskim drużynę złożoną z zawodników cygańskiego pochodzenia. Rozpoczynają się pełne emocji rozgrywki, których stawka jest bardzo wysoka – główną nagrodą jest bowiem wyjazd do Rio de Janeiro. Dystrybucja: Bomba Film.

Ema

PREMIERA: 11 września

Najnowszy projekt chilijskiego twórcy, Pabla Larraína (Jackie). Tytułowa Ema to tancerka z zachwycającym talentem i charyzmą, która dla swojej pasji skłonna jest poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem, choreografem, podejmuje kontrowersyjną decyzję, co skutkuje kompletnym przewróceniem się do góry nogami jej dotychczasowego, tanecznego świata. W tym elektryzującym obrazie każdy tańczy tak, jak chce, tworząc choreografię własnego życia. Larrain daje manifest nowego kina, który nasłuchuje głosu pokolenia i próbuje uchwycić w filmowych ramach jego specyficzne tempo i puls, tworząc film, który przeznaczony jest przede wszystkim do sensualnego odczuwania. Dystrybuuje Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

ZOBACZ TEŻ: RECENZJĘ AUTORSTWA PIOTRA MIGDAŁKA

25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy

PREMIERA: 18 września

Polski dramat oparty na faktach i jednocześnie pełnometrażowy kinowy debiut Jana Holoubka (serial Rojst), którego scenariusz napisał Andrzej Gołda (Pan T.) . Tytułowy Tomek miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane – z dnia na dzień został wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Dalsze dochodzenie w sprawie i nowo odkryte dowody tylko potwierdzały jego winę, przez co mężczyzna spędził 18 lat w więzieniu, gdzie był zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. Pewnego dnia jednak nowo przydzieleni prokuratorzy i policjant postanawiają przyjrzeć się bliżej zagadkowemu i zbyt wygodnemu zaaresztowaniu, odkrywając sekret sprawy. W rolach głównych m.in. Piotr Trojan, Agata Kulesza oraz Dariusz Chojnacki. Dystrybuuje Best Film.

Interior

PREMIERA: 18 września

Jeden z filmów biorących udział w zeszłorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i najnowszy projekt Marka Lechkiego (Erratum). Interior opowiada historię Magdy i Maćka – dwojga trzydziestoparolatków szukających swojego miejsca w świecie. Ona – pewna siebie kobieta sukcesu, on – uciekinier, który przewraca swoje życie do góry nogami. Dzieli ich dużo, lecz łączy przede wszystkim jedno – Polska, kraj, który dla wielu jest życiową okazją, a dla innych źródłem niedoli i nieszczęść. Pewnego dnia losy Magdy i Maćka się skrzyżują, co doprowadzi do postawienia sobie ważnych pytań i stawienia czoła swoim dotychczasowym życiom. W głównych rolach Piotr Żurawski i Magdalena Popławska. Film otrzymał na festiwalu w Gdyni indywidualną nagrodę za najlepszy dźwięk. Dystrybuuje Mówi Serwis.

Bóg fortepianu / Elohe HaPsanter

PREMIERA: 18 września

Izraelski dramat w reżyserii Itaya Talego, który do tej pory pracował przede wszystkim przy montażu. Dla Anat muzyka jest całym życiem – niestety, dziewczyna nigdy nie była w stanie sprostać wygórowanym oczekiwaniom ojca, co odbiło się na jej dorosłym życiu. Z tego powodu kobieta pokłada ogromne nadzieje w swoim nienarodzonym jeszcze dziecku, licząc, że objawi się w nim ogromny, rodzinny talent. Kiedy dziecko jednak rodzi się głuche, kobieta nie odpuszcza i podejmuje ekstremalne środki, aby jej syn – mimo przeszkód losu – został wybitnym kompozytorem. Takim, jak chciał tego jej ojciec. Film miał swoją polską premierę na zeszłorocznej edycji festiwalu Transatlantyk. Dystrybuuje Spectator.

I zbaw nas ode złego / Da-man Ak-e-seo Gu-ha-so-seo

PREMIERA: 18 września

Koreański film akcji w reżyserii Won-Changa Honga, współscenarzysty Morza Żółtego. Gdy w Tajlandii dochodzi do szokującego porwania dziewczynki, płatny zabójca In-nam dowiaduje się, że porwana może być jego najbliższą krewną. Wyrusza więc do Tajlandii, aby zbadać sprawę; nie wie jednak, że na jego tropie jest gangster, Ray, który pragnie zemścić się na In-namie za zabójstwo brata. W roli głównej gwiazda koreańskiego kina, Jung-Min Hwang, znany z takich filmów jak: Lament, Szpieg czy Hashima. Dystrybuuje Mayfly.

Małe szczęścia / Le bonheur des uns…

PREMIERA: 18 września

Francuska komedia w reżyserii Daniela Cohena (Faceci od kuchni, Dwa światy). Poznajemy dwa małżeństwa – Leę i Marca oraz Katrinę i Francisa – którzy spotykają się na rytualnej kolacji w restauracji, tym razem jej przebieg jest jednak zaskakujący – żona Marca oznajmia bowiem, ze postanowiła rzucić dotychczasową pracę w centrum handlowym i spróbować swoich sił jako pisarka. Pod wpływem przyjaciółki tę samą spontaniczną decyzję podejmuje również Katrine, rezygnując z dobrze płatnej posady w marketingu. Pomysł ten spotyka się z dezaprobatą ich konserwatywnych i ,,twardo stąpających po ziemi” mężów; wszystko zmienia się jednak, gdy pewne popularne wydawnictwo wydaje się zainteresowane książką Lei. Kobieta będzie musiała stanąć w obronie swoich marzeń na przekór najbliższego otoczenia. Małe szczęścia to przede wszystkim opowieść o poszukiwaniu w życiu chwil, które zostają z nami na dłużej i dają zastrzyk pozytywnej energii w momencie, gdy zdaje się, że cały świat jest przeciwko nam. Dystrybuuje Galapagos Films.

Jak najdalej stąd

PREMIERA: 25 września

Drugi pełnometrażowy film Piotra Domalewskiego, reżysera świetnie przyjętej Cichej nocy. Fabuła koncentruje się wokół siedemnastoletniej Oli, która marzy o własnym samochodzie i niezależności. W tym celu decyduje się udać do Irlandii, żeby odnowić kontakt z dawno niewidzianym ojcem i podjąć pracę. Na miejscu jednak dowiaduje się o tragedii – jej ojciec zmarł, a na barkach Oli ciąży presja, aby sprowadzić ciało mężczyzny z powrotem do Polski. Na miejscu dziewczyna poznaje nowych ludzi, którzy zmieniają jej podejście do życia. W rolach głównych m.in. Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik, Piotr Ziętek oraz, w roli Oli, debiutantka Zofia Stafiej. Dystrybuuje Forum Film Poland. Film został zgłoszony do udziału w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu w San Sebastian, który odbędzie się w dniach 18-26 września.

Nadzieja / Håp

PREMIERA: 25 września

Norweski dramat w reżyserii Marii Sødahl (Limbo). Film opowiada historię małżeństwa – Anji i Thomasa – którzy tuż przed Bożym Narodzeniem dowiadują się, że kobieta choruje na nieuleczalną chorobę i pozostały jej zaledwie trzy miesiące życia. Życie bohaterów ulega mocnemu przewartościowaniu – troska i opieka miesza się z od dawna skrywanymi żalami, a strachowi związanemu z niepewnością towarzyszy bezsilność i wynikająca z niej frustracja. Małżeństwo staje przed ciężką próbą walki o dawne uczucie i trwanie razem, póki śmierć ich nie rozłączy. Film został wyróżniony specjalną nagrodą na tegorocznym festiwalu w Berlinie, zdobył również dwie Amandy – najważniejsze statuetki dla kina norweskiego – za wybitną rolę żeńską i scenografię. Dystrybuuje Aurora Films.

A potem tańczyliśmy / And Then We Danced

PREMIERA: 25 września

Melodramat szwedzkiego reżysera, Levana Akina (Krąg). Merab od najmłodszych lat trenuje ze swoją taneczną partnerką, Mary. Wszystko jednak zmienia się, gdy do zespołu tanecznego National Georgian Ensamble dołącza Irakli – charyzmatyczny i beztroski mężczyzna o ogromnym talencie, będący w tym samym wieku, co Mareb. Irakli szybko staje się największym rywalem bohatera, zaczyna on jednak, nieoczekiwanie, odczuwać wobec niego silne pożądanie. Zgodnie z gruzińskim zwyczajem, gdy mężczyzna tańczy, nie może okazywać słabości – przed Marebem stanie więc ciężkie zadanie – zawalczenie o własne pragnienia w konserwatywnym środowisku. A potem tańczyliśmy to przede wszystkim film o odkrywaniu samego siebie i stoczeniu największej walki w życiu każdego człowieka – z samym sobą. Film jest oficjalnym kandydatem Szwecji do Oscara, nie dostał się jednak na skróconą listę wyróżnionych. Dystrybuuje Tongariro Releasing.

Niedosyt / Swallow

PREMIERA: 25 września

Najnowsza propozycja od Velvet Spoon. Życie Hunter przypomina film – młoda kobieta ma przystojnego męża, wielki dom i bogatych teściów, do tego najnowsze wyniki od lekarza jednoznacznie wskazują, że zaszła w upragnioną ciążę. Rodzina po cichu zaczyna kontrolować jej życie, wyczekując potomka, co prowadzi do rozwinięcia się u Hunter nietypowego mechanizmu obronnego: nieodpartej ochoty połykania małych przedmiotów, takich jak szklane kulki czy pinezki. Nieprzewidywalna mieszanka thrillera i satyry, która stawia pytania dotyczące patriarchalnej kontroli kobiecego ciała, tożsamości, poczucia winy i przemocy. Film zbiera bardzo pozytywne opinie od krytyków.

Wojtyła. Śledztwo

PREMIERA: 25 września

Dokument skupiający się na postaci Jana Pawła II, polskiego papieża. José María Zavala, reżyser głośnej Tajemnicy Ojca Pio, konfrontuje się z publicznym wizerunkiem Karola Wojtyły, próbując odkryć sekrety, stojące za jego popularnością i ludzi, którzy oddali życie, aby exegi monumentum Jana Pawła II tak mocno zakorzeniło się w publicznej świadomości. Dystrybuuje Rafael Films.

Tony Halik

PREMIERA: 30 września

Film dokumentalny opowiadający o życiu tytułowego Tony’ego Halika – polskiego podróżnika i dziennikarza, który w ubiegłym wieku przez blisko dwadzieścia lat realizował wraz z partnerką, Elżbietą Dzikowską, filmy dokumentalne dla telewizji polskiej (pod koniec życia zrealizował ich blisko czterysta!). Halik jednak, jak to gawędziarz, lubił w swoich historiach wiele rzeczy podkoloryzować – dziś trudno orzec, jak często zakłamywał rzeczywistość, by jak najbardziej uatrakcyjnić swój program. W historię o jego życiu i twórczości zabierze nas Marcin Borchardt (Beksińcy. Album wideofoniczny). Dystrybuuje Mayfly. Do filmu nie został opublikowany żaden zwiastun promujący.

Exit mobile version