Premiery w Kinach Studyjnych – SIERPIEŃ 2020

Przez sytuację z pandemią długo nie mogliśmy cieszyć się żadnymi kinowymi premierami. Obecnie, mimo że wciąż nie jest ich tak dużo, jak wcześniej, możemy powoli zaobserwować, że dystrybutorzy usiłują wprowadzać do świeżo otwartych kin sporo nowości, uatrakcyjniając powstający z kolan repertuar. Wśród premier w kinach studyjnych w sierpniu znajdzie się sporo obrazów, których pierwotnie planowana na marzec premiera została wstrzymana, znajdą się jednak w nim też nowości, które od samego początku szykowane były pod sezon letni. Przedstawiam swój subiektywny wybór najciekawiej zapowiadających się premier w kinach studyjnych w sierpniu 2020.

Babyteeth

PREMIERA: 7 sierpnia (już w kinach!)

Komediodramat, który na zeszłorocznej edycji festiwalu w Wenecji zdobył trzy wyróżnienia: dwie nagrody specjalne – Katolickiej Organizacji Kinematografii i Sztuki Audiowizualnej SIGNIS i Fundacji im. Christophera D. Smithersa, oraz nagrodę im. Marcello Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski dla Toby’ego Wallace’a, odtwórcy głównej roli męskiej. Babyteeth to pełnometrażowy reżyserski debiut Shannon Murphy, znanej dotychczas głównie z pracy nad takimi serialami, jak Obsesja Eve czy Rake. Film opowiada historię nastolatki, Milli, która zakochuje się w Mosesie – drobnym handlarzu narkotyków. Związek nieoczekiwanie rozbudza w nastolatce nowe pokłady energii i chęci przeżycia każdego dnia jak najlepiej, na przekór śmiertelnej chorobie. Dystrybuuje Best Film. W główną rolę żeńską wcieliła się Eliza Scanlen, a partneruje jej m.in. Ben Mendelsohn (Czas mroku, Bloodline).

ZOBACZ RÓWNIEŻ ARTYKUŁ KAROLA: BABYTEETH – PRZEDPREMIEROWE WRAŻENIA I PRÓBA PRZEPRACOWANIA TREŚCI

Włoskie wakacje / Made in Italy

PREMIERA: 7 sierpnia (już w kinach!)

Brytyjsko-włoska komedia z Liamem Neesonem w roli głównej, w reżyserii Jamesa D’Arcy’ego (aktora znanego z Atlasu Chmur czy Dunkierki, którego Made in Italy to pierwsze zmierzenie się z reżyserią). Film opowiada historię Roberta (Neeson) i jego syna, Jacka (Micheál Richardson), którzy odnawiają kontakt w momencie, gdy Jack wpada w problemy finansowe i podsuwa ojcu pomysł sprzedaży rodzinnej willi w Toskanii. Obaj mężczyźni wyruszają więc w wspólną podróż, chcąc jak najszybciej załatwić sprawę i wrócić do swoich obowiązków. Sprawa komplikuje się jednak, gdy Robert i Jack docierają na miejsce, gdzie odkrywają, że malownicza willa przez lata nieobecności zmieniła się w ruinę. Ojciec z synem będą więc musieli spędzić razem więcej czasu, aby przygotować budynek pod sprzedaż. To ciepła, rodzinna komedia o zatraconym kontakcie rodzinnym i odbudowywaniu więzi. Dystrybucja: M2 Films.

Liberté

PREMIERA: 7 sierpnia (już w kinach!)

„Chciałem nakręcić film o nocy – mówił reżyser – nie taki, którego akcja rozgrywa się nocą, ale film poświęcony logice nocy, która zmienia naszą percepcję, zasady moralne, wszystko. Film opowiadający o utopii seksualnego wyzwolenia, gdy różnice między ludźmi znikają: nie ma kobiet i mężczyzn, sług i panów, pięknych i brzydkich”. Liberté to najnowszy projekt Alberta Serry (Śmierć Ludwika XIV), w którym reżyser podejmuje się próby stworzenia swoistej „ody” do wyrafinowanej dekadencji; pod odsłoną nocy spotkają się przedstawiciele XVIII-wiecznej arystokracji i ich zagraniczni goście, aby oddać się misternie zaplanowanej, rozpisanej na role orgii. Bohaterowie zmierzą się z własną i cudzą zachłannością, skonfrontują się z obnażeniem, przymusem i pragnieniem, a wszystko to w imię tytułowej wolności. Dystrybuuje Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

PRZECZYTAJ NASZĄ RECENZJĘ AUTORSTWA KAMILII

Nie tak miało być / Charter

PREMIERA: 7 sierpnia (już w kinach!)

Szwedzki dramat w reżyserii Amandy Kernell (Krew Saamów). Ane Dahl Torp (Fala, Mistrz) wciela się w rolę Alice, której po rozwodzie ograniczono prawo do widywania się z dziećmi. Kobieta decyduje się więc wziąć sprawy w swoje ręce i uprowadzić dzieci, po czym przewieźć je na Wyspy Kanaryjskie. Film brał udział w głównym konkursie festiwalu w Sundance, gdzie zdobył powszechne uznanie. Reżyserka stroni tutaj od jednoznacznej oceny swoich bohaterów, raczej pozwala nam bacznie się im przyjrzeć jako jednostkom, werdykt odnośnie słuszności ich zachowań pozostawiając nam – widzom. Dystrybucja: Mayfly.

Arab Blues / Un divan à Tunis

PREMIERA: 14 sierpnia

Najnowsza propozycja repertuarowa od Gutek Film. Arab Blues to komedia obyczajowa produkcji francusko-tureckiej. Poznajemy w niej Selmę – pochodzącą z Tunezji francuzkę, która postanawia wrócić w rodzinne strony, aby otworzyć tam gabinet psychoterapeutyczny. Kulturowe różnice i motyw powrotu do domu po wielu latach stają się dla reżyserki – debiutanki Manele Labidi – punktem wyjścia do wielu zabawnych sytuacji, Arab Blues to jednak nie tylko komedia, ale również opowieść o współczesnej kobiecie sukcesu, która osiąga cele mimo licznych przeciwności losu. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach Selma szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość.

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy / Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blache

PREMIERA: 14 sierpnia

Dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green to – myślę, że powinniście już to przyjąć za pewnik tego zestawienia – kolejny reżyserski debiut. Tematem jest życie tytułowej Alice Guy-Blanche, uznawanej za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy pionierkę kinematografii. Szacuje się, że Alice Guy-Blanche miała swój udział w produkcji blisko tysiąca filmów! W realizowanym przez niemal osiem lat dokumencie Pamela B. Green eksploruje życie artystki, w czym pomagają jej nieopublikowane nigdy wcześniej archiwalne materiały, w tym szereg wywiadów z bliskimi Alice ludźmi. Narratorką całości jest Jodie Foster. Dystrybucja: Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”. Obraz pokazywany był m.in. w zeszłym roku w Cannes.

Dolina bogów / Valley of the Gods

PREMIERA: 21 sierpnia

Film powstały przy współpracy trzech krajów: Luksemburgu, Polski i USA. W Dolinie Bogów krzyżują się trzy narracje – archaiczna legenda Indian Navajo na temat bogów zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods, opowieść o najbogatszym człowieku na świecie, który pod wpływem osobistej tragedii decyduje się ukryć przed światem, a także historia pisarza, samego narratora, który zmaga się z traumatycznym rozstaniem z żoną i kryzysem twórczym. W tym czasie firma eksploatująca rudę uranu przejmuje tytułową Dolinę Bogów, planując drążyć tunele w świętej ziemi. Jakie tajemnice skrywa mityczna ziemia Navajo i jak łączą się one z naszymi bohaterami? Odpowiedź poznamy za sprawą Galapagos Films. Film miał swoją premierę na festiwalu w Gdyni. Reżyserem jest Lech Majewski (Młyn i krzyż, Wojaczek).

Pojedynek na głosy / Military Wives

PREMIERA: 21 sierpnia

Brytyjska komedia w reżyserii Petera Cattaneo (Goło i wesoło). Military Wives opowiada historię amatorskiego kobiecego zespołu, którego motywem przewodnim jest maksyma: „piosenka jest dobra na wszystko”. Na jego czele stoją Kate i Lisa, które rywalizują między sobą jak o repertuar, obie kobiety mają bowiem inne pomysły na dalszy rozwój zespołu. Kate to miłośniczka klasyków, podczas gdy „nowoczesna” Lisa czerpie inspirację przede wszystkim z hitów radiowych. Ich wzajemne sprzeczki prowadzą do wielu sporów, które postawią przyszłość zespołu i pozostałych jego członków pod znakiem zapytania. Dystrybucja: Best Film.

La Bolduc

PREMIERA: 21 sierpnia

Francuskojęzyczny film biograficzny produkcji kanadyjskiej, opowiadający o życiu Mary Travers, znanej także jako La Bolduc. La Bolduc była amerykańską piosenkarką i autorką tekstów oraz członkiem zespołu muzyki ludowej Peter, Paul i Mary, a także Peter Yarrow i Paul Stookey, które to uznawane są za jedne z najbardziej udanych grup muzyki ludowej lat 60. XX wieku. W tej fabularyzowanej biografii przyjrzymy się najważniejszym momentom z życia Mary oraz relacjom, które doprowadziły ją do osiągnięcia sławy.

Zieja

PREMIERA: 28 sierpnia 2020

Nowy polski film w reżyserii Roberta Glińskiego (Cześć, Tereska; Świnki) przenosi nas do lat 70., kiedy to major SB chce „kupić” tytułowego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Śledząc jego losy na ekranie, wyruszymy w podróż w głąb polskiej historii wieku dwudziestego – od wojny bolszewickiej, poprzez drugą wojnę światową, po czasy współczesne. Zobaczymy, jak Zieja brnął przez życie w wiecznym buncie wobec reguł otaczającego go świata; ksiądz notorycznie stawiał na szali swoje życie i wolność w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Scenariusz napisał Wojciech Lepianka, współtwórca tekstu m.in. do Mojego roweru i Ediego. W tytułowej roli zobaczymy utalentowanego Mateusza Więcławka (Monument, Cicha noc), a poza nim na ekranie wystąpią również: Rafał Zawierucha, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski i Sonia Bohosiewicz. Dystrybucja: TVP.

Pod powierzchnią / Breaking Surface

PREMIERA: 28 sierpnia 2020

Norweski thriller. Najnowszy tytuł Joachima Hedena (Rodzinka) opowiada historię dwóch sióstr o niełatwej relacji, które odziedziczyły po matce pasję do nurkowania. Podczas jednej z wspólnych wycieczek młodsza Tuva zostaje przygnieciona przez skałę na dnie morza, co zmusi starszą siostrę – Idę – do podjęcia ryzykownej akcji ratunkowej. Niestety, miejsce, które siostry wybrały do nurkowania jest bardzo oddalone od cywilizacji. Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, podczas którego każda sekunda jest na miarę złota. Dystrybuuje Mayfly.

Złotokap / Gullregn

PREMIERA: 28 sierpnia 2020

Dramat produkcji polsko-islandzkiej w reżyserii Ragnara Bragasona (Rodzice). Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na wybrzeżu Rejkiawiku wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Kobieta żyje na zasiłku państwowym, symulując choroby i unikając podjęcia pracy. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (tytułowy Złotokap). Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie nieoczekiwaną wizytę, podczas której informuje ją o uchwaleniu nowych przepisów – wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed 1900 rokiem, zostaną wyrwane z korzeniami. Ponadto syn Indiany, Unnar, zakochuje się w imigrantce. Kobieta będzie zmuszona zmierzyć się z przeciwnościami losu i zadbać o relacje w swoim życiu, a także rozliczyć się z przeszłością. W jednej z głównych ról wystąpiła polska aktorka Karolina Gruszka. Dystrybuuje Madness.

Exit mobile version